Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation
Pod 7 kilo Menu

Altra Lone Peak 8 women's

Recommended! NNew Altra Lone Peak 8 women's

Women's trail shoes with an especially enlarged toe box. One of the most comfortable shoes for long-distance treks.

Customer reviews 96% 10 ratings

Choose a variant
255 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
Temporarily sold out This product is currently out of stock. Don't be sad, it may already be on it's way. You can set up availability notification below. For more detailed information click 'Ask a question' below to contact us.

 157.20 (  129.92 excl. VAT)

This product is currently out of stock. Don't be sad, it may already be on it's way. You can set up availability notification below. For more detailed information click 'Ask a question' below to contact us.

Product information

 • Manufacturer: Altra
 • Product code: AL0A85ND

The Lone Peak 8 maintains its status as the trail icon we know and love. This evolution includes the addition of an Altra EGO™ midsole, bringing an extra level of response to every step you take while conquering all types of terrain, with the MaxTrac™ outsole. The updated StoneGuard™ offers more coverage while using less substance, and the laser-cut drainage holes allow you to get drenched with added drainage.

For the first time, Altra EGOTM midsole foam meets the Lone Peak. The result? Substantiantial cushioning, enhanced durability and maximum responsiveness. You will feel the innovation at every step.

You can choose "wide" version for extra wide feet. All Altra shoes have wide toe box, "wide" version is also wider in the middle.

The lifetime period of running shoes is generally significantly shorter than that of classic trekking boots, but compared to other trail models, the Lone Peak performs very well. Their durability depends mainly on the terrain in which you move in (it is not very suitable for a flat hard surface such as asphalt), your step and the load on your shoes.

We recommend to use the shoe covers on snow and in loose terrain, where sand, stones or small twigs may get inside the shoes. If you are walking in rain and wet terrain, they work great in combination with waterproof socks.

Although cross-country trail shoes have a number of advantages over conventional trekking shoes, you should consider whether they are suitable for the type of trek you are going to. For light to medium terrain, on marked trails and in three-season conditions we can only recommend them. We would not recommend them for long-distance off-trails (off roads and marked trails), in terrain with climbing sections or glacier crossings or for winter expeditions. Remember, no running shoes are compatible with crampons - classic heavy hiking boots still have it's place in trekking.

FEATURES

 • FOOTSHAPE™ TOE BOX allows your toes to relax and spread out naturally for more comfort and stability in uphill climbs and downhill descents
 • BALANCED CUSHIONING PLATFORM places your heel and forefoot the same distance from the ground to encourage proper, low-impact form throughout your trail run
 • GAITERTRAP™ hook-and-loop tab allows straples gaiter attachment that prevents from building up beneath the shoe
 • MAXTRAC™ is a perfect combination of grip, traction and durability that will eat up gnarly terrain like a boss
 • TRAILCLAW™ canted lugs positioned strategically beneath the metetarsals to provide traction at toe off

Tip: for small repairs and to prolong the life of your shoes we recommend Aquasure shoe repair adhesive.

SIZE CHART

EUR 38 38,5 39 40 40,5 41 42 42,5 43
míry v cm 23,5 24 24,5 25 25,5 26 26,5 27 27,5

If you are still not sure which shoes to choose, check out this summary video from our tester Viktorka.

Specification

Outsole MaxTrac™
Midsole Altra EGO™
Upper Ripstop textilní síťovina
Weight 255 g (weighed in Pod 7 kilo - single shoe size 39)

Specification

Outsole MaxTrac™
Midsole Altra EGO™
Upper Ripstop textilní síťovina
Weight 255 g (weighed in Pod 7 kilo - single shoe size 39)

Reviews (6)

Customer reviews 96% Rating (How do we rate products?)

 • Reviews with ratings 5
 • Reviews with ratings 4
 • Reviews with ratings 3
 • Reviews with ratings 2
 • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

Reviewed another generation of the product: Altra Lone Peak 6 Women's

+ výborne držia na každom povrchu
+ veľmi pohodlné
+ nevytvárajú žiadne otlaky

- sú veľmi mäkké, nemôžem sa na ne spoľahnúť pri úseky kde treba liezť
- už pri prechode rosou sú komplet mokré, nie len navlhnuté ale v topánkach máte plno vody
- veľmi jemný materiál, topánky ako celok držia ale vidieť po prvom prechode rôzne poškodenia

Magdaléna Rosincová

2023/10/22 17:28

Reviewed another generation of the product: Altra Lone Peak 6 Women's

Pohodlné boty, mám je na pěší turistiku.

Verified customer

2023/03/21 19:32

Reviewed another generation of the product: Altra Lone Peak 6 Women's

Dlouhodobě jsem byla přesvědčená o tom, že na treky jedině pohorky. Postupně jsem to ale začala zkoušet v Altrách, nejdříve v lehčím terénu, potom v náročnějším, pak jsem v nich začala chodit dálkové treky a už v nich chodím i v zimě. Jsou to luxusní bačkůrky, ve kterých je radost chodit a neměnila bych. V zimě mi v nich chladno není, dokud jdu - v botách je dost místa na prsty, takže se prokrvují lépe než v pohorkách (testováno max. v -10°C). Ve sněhu a minusových teplotách v nich nosím merino ponožky a na nich voděodolné ponožky Bridgedale, velmi často přijdou vhod nesmeky. Tohle je ale takový můj osobní hardcore s riziky, jež si uvědomuju - Altra Lone Peak však můžu s čistým svědomím doporučit na treky od jara do podzimu.

Za výhody považuju:
+ široká špička (mám širokou nohu a sehnat boty, které by mi byly pohodlné, není jen tak. navíc v botách se širokou špičkou můžu při chůzi pracovat s prsty)
+ nulový drop (mně osobně přechod na Altry velmi pomohl redukovat bolesti kloubů, zvláště kolen, což připisuji zejména zero dropu)
+ měkká mezipodešev (nepálí mě v nich chodidla ani když jdu dlouho po zpevněném povrchu)
+ podešev s dobrým gripem (dobře drží v různorodém terénu, nejedná se však o nástupovky)
+ na rozdíl od membránových bot rychle uschnou, za nepříznivého počasí do nich navléknu membránovou ponožku, kterou pak podle potřeby zase sundám
+ nízká hmotnost (menší zátěž na klouby)

Nevýhody:
- jedná se o běžeckou botu, tudíž má kratší životnost než třeba celokožené boty. Během přechodu karpatského oblouku jsem v nich ušla 1200 km než bylo potřeba je vyměnit za nové. Co ale vím, většině lidí vydrží menší počet kilometrů - to pravděpodobně závisí na celkovém zatížení, stylu chůze a terénu.

(Autorka recenze dlouhodobě a zátěžově testuje vybavení pro Pod 7 kilo, občas ji můžete potkat v kamenné prodejně. Více recenzí, gear listů a tipů na cesty můžete najít na jejím blogu Viktorčina Cesta tam www.ultraviktorka.net)

Viktorka Rys

2022/12/18 02:28

Reviewed another generation of the product: Altra Lone Peak 6 Women's

Ušla jsem v nich letos natěžko (20kg batoh) pěší cestu 1200km z ČR do Říma (přes Alpy a dvoutisícové Apeniny). Boty se osvědčily jak na nezpevněných cestách, tak na silnicích (žádné pálení chodidel). Neměla jsem jediný puchýř. Žádné výtky vůči této obuvi, mohu 100% doporučit. Po ujití cesty jsou pouze velmi mírně ochozené podrážky, jinak vypadají jak nové (vč. tkaniček). Musí se ale počítat s tím, že tento typ boty provlhne velmi snadno (snadno zase vyschne).

Petra Śiprová

2022/10/10 21:29

Reviewed another generation of the product: Altra Lone Peak 6 Women's

Velmi lehká trailová/trekingová obuv. Výborně prodyšný materiál, po celém dni pouze vlhké ponožky v oblasti špičky nohy a prstů.

Je nutné počítat s tím, že boty nejsou nepropro, takže v případě deště je nutné zvolit kombinaci s nepropro ponožkami, případně více náhradních párů.
Vysoká prodyšnost
Hmotnost v porovnání s “konvenčními” trekovými botami
Kvalitní tlumení a nulový drop
Vyjímatelná vložka
Dobrý grip i na mokrém pískovci
Snad do budoucna životnost, ale to nemohu na začátku hodnotit
Snad vydrží alespoň 500 km do prvního viditelného poškození

Verified customer

2022/05/04 08:32

Reviewed another generation of the product: Altra Lone Peak 6 Women's

Doporučuji především dámám, které mají chodidla široká jako Shrek. K botám nemám jedinou výhradu, jsou velmi pohodlné, lehoučké a v kombinaci s kvalitními ponožkami puchýřo vzdorné. Na dálkových trecích mi však nevyhovují pro můj nemotorný a nejistý krok (bolest kotníků). Boty využívám k běhu a na kratší výlety, při dálkových trecích se cítím "bezpečněji" v klasických pohorkách.

Evina

2022/01/12 11:50

You can find similar products in