Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation
Pod 7 kilo Menu

Hyperlite Mountain Gear Camera Pod

The world's lightest camera case. Waterproof fabric.

Customer reviews 100% 1 ratings

Choose a variant
80 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
Temporarily sold out This product is currently out of stock. Don't be sad, it may already be on it's way. You can set up availability notification below. For more detailed information click 'Ask a question' below to contact us.

 118.40 (  97.85 excl. VAT)

This product is currently out of stock. Don't be sad, it may already be on it's way. You can set up availability notification below. For more detailed information click 'Ask a question' below to contact us.

Product information

Hyperlite Mountain Gear Camera Pod is unbeliveably light, durable, weatherproof and easy to use.

Built with a selection of Dyneema® Composite Fabrics that offer the best performance and protection for the incredibly low overall weight, you can keep the focus on the shot you're after and know your photography equipment is just as secure as all your other gear. The case is made to be carried attached to backpack straps using 2 provided mini carabiners, shoulder strap is not included!

 • ultralight
 • durable
 • weatherproof (waterproof fabric but seams are not taped so not fully waterproof)
 • comfortable to carry
 • two sizes

Ideal for:

 • R size: most Smaller Mirrorless + Point/Shoot Cameras - cameras like the Sony α6000 series
 • L size: most Professional Mirrorless + DSLR Cameras - cameras like the Sony a7iii, Nikon Z6, or Canon EOS R

Specification

Size R: 17,8 cm x 14 cm x 9,5 cm
L: 24cm x 16,5cm x 10,8cm
Material DCH150
DCF8
Weight 80 g (R)
105 g (L)
(weighed in Pod 7 kilo)

Specification

Size R: 17,8 cm x 14 cm x 9,5 cm
L: 24cm x 16,5cm x 10,8cm
Material DCH150
DCF8
Weight 80 g (R)
105 g (L)
(weighed in Pod 7 kilo)

Reviews (1)

Customer reviews 100% Rating (How do we rate products?)

 • Reviews with ratings 5
 • Reviews with ratings 4
 • Reviews with ratings 3
 • Reviews with ratings 2
 • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

Koncept tohoto pouzdra není úplně vhodný pro lidi s ňadry. Pokud je máte, nejspíš nechcete, aby vám na ně s každým krokem dopadala tíha foťáku. Navíc takhle se vám ta ňadra pěkně zpotí, jste-li třeba na treku. Naštěstí je na pouzdru řada oček, takže upevnění pouzdra lze přizpůsobit vašim potřebám. Jsem dlouhodobě zvyklá nosit foťák na bederáku (dokonce se mi s foťákem na bederáku chodí pohodlněji než bez něj, mám pocit, že pomáhá vyvažovat tíhu na zádech), kde ho mám pořád po ruce a nepřekáží mi. Takže jsem si pomocí dalších dvou malých karabinek a šňůrky vytvořila upínací systém na bederák, který mi vyhovuje. Na pouzdru mi chybí nějaká kapsička (na filtr, paměťovou kartu nebo náhradní baterku), ale poutka lze využít i k připevnění nějaké externí kapsy.

Pokud jde o nepromokavost, jsem spokojená. Když není vyloženě slejvák nebo dlouhodobý déšť, pouzdro vodě odolá. Avšak, když v dešti foťák vytáhnu, je mokrý a musím ho otřít, jinak mi v pouzdru ta vlhkost zůstane. Pro jistotu nosím v pouzdru pár sáčků se silikagelem. Když je déšť vytrvalý nebo vydatný, schovám pouzdro do batohu (stejně bych nefotila). Když mám batoh plný (třeba jsem zrovna na začátku delšího treku bez možnosti doplnění zásob), zabalím foťák do drysacku a teprve potom do pouzdra.

V porovnání s jinými pouzdry podobného typu oceňuju odolnost vůči vodě, úžasně nízkou hmotnost, odolnost materiálu (používám intenzivně 2 roky a pouzdro není nikde odřené nebo poškozené) a jistou konvertibilitu vzhledem k řadě oček, kam můžu něco připnout. Celkově vzato nejsem spokojená 100%, ale vzhledem k tomu, co je na trhu, vychází mi tohle pouzdro jako top.

(Autorka recenze dlouhodobě a zátěžově testuje vybavení pro Pod 7 kilo, občas ji můžete potkat v kamenné prodejně. Více recenzí, gear listů a tipů na cesty můžete najít na jejích stránkách Viktorčina Cesta tam www.ultraviktorka.net)

Viktorka Rys

2024/06/09 16:27

You can find similar products in