Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation
Pod 7 kilo Menu

Gossamer Gear Trekking poles LT5

The lightest 3-piece trekking poles on the planet.

Customer reviews 100% 2 ratings

139 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
Temporarily sold out This product is currently out of stock. Don't be sad, it may already be on it's way. You can set up availability notification below. For more detailed information click 'Ask a question' below to contact us.

 201.70 (  166.69 excl. VAT)

This product is currently out of stock. Don't be sad, it may already be on it's way. You can set up availability notification below. For more detailed information click 'Ask a question' below to contact us.

Product information

 • Manufacturer: Gossamer Gear
 • Product code: LT5
 • EAN: 0810148551407

Gossamer Gear LT5 Trekking Poles are the lightest 3-piece telescopic poles on the market. They are made of carbon, so they are lighter than the lightest aluminum alternatives. Carbon also absorbs vibrations better than aluminium. On the other hand, carbon poles are not suitable for extreme load, which is not a problem when walking lightly in normal terrain.

 • 3-piece telescopic
 • Twist-lock system
 • Handles made of foam imitating cork
 • Adjustable strap
 • Small baskets and rubber boots included

In case of breaking a section of your poles you can order spare section here. Other spare parts here.

If you are tall (190 cm and more) Fizan Lhotse trekking poles are a better option for you.

Specification

Length 60 - 130 cm
Material carbon
Weight 139 g (one pole, weighed in Pod 7 kilo)

Specification

Length 60 - 130 cm
Material carbon
Weight 139 g (one pole, weighed in Pod 7 kilo)

Photos (5)

Reviews (2)

Customer reviews 100% Rating (How do we rate products?)

 • Reviews with ratings 5
 • Reviews with ratings 4
 • Reviews with ratings 3
 • Reviews with ratings 2
 • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

Update recenze po 18 měsících používání. Hole se mnou prošli Alpy, Národní park Rondane v Norsku, Lofoty, Senju atd. Dle “Garminu” mají našlapáno více než 1000 km.

Hole jsou vážně lehké. Segmenty, světe div se, drží a nedochází tak k zasouvání, což je fajn. Tělo holí drží a to je obzvláště spodní segment sedřený vážně hodně. Madla drží a nic se netřepí - myslím poutka.

Jediná “vada” na kráse… Zázračně a nepozorovaně se s jedné ztrácí talířky. Nechápu to. Letos v létě 2… No naštěstí tam pasuji “obyč” talířky - používám ty co prodává Pinguin. Vždy to kontroluji a přesto jsou fuč, nechápu.

Ale celkově bych si hole pořídil znovu.

Michal Přikryl

2023/12/06 19:48

S hůlkami mám zatím nachozeno během 14 zhruba 100 km v Krkonoších. Musím uznat, že rozdíl ve váze oproti mým značky Lekki z roku 1999 je neuvěřitelný. Jsou vážně lehoučké, člověk je ani po 30 km v ruce necítí.

Životnost zatím nemohu ověřit. Dotahuji vysouvací segmenty s citem, proto se mne občas při větší zátěži jeden ze segmentů mírně zastrčí zpátky. Ale to bude spíše uživatelský nedostatek.

"Pěnové madlo" je lepší, než korek, co jsem měl na Lekki - nepotí se tolik ruce. Bohužel nejsou v balení zimní talířky. Ale když na tím přemýšlím, tak si ke sněžnicím vezmu jiné. Přeci jenom karbonu je do sněhu škoda :-)

Michal Přikryl

2022/05/23 13:12

You can find similar products in