Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation
Pod 7 kilo Menu

Cocoon Ultralight Air-Core Pillow

Really comfortable inflatable travel pillow.

Customer reviews 83% 3 ratings

Choose a variant
114 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
In stock in store When will I receive the goods?

 27.40 (  22.64 excl. VAT)

Product information

  • Manufacturer: Cocoon
  • Product code: CO-ACP3-UL

Ultra-lightweight, compact travel pillow with an inflatable, exchangable air core underneath a layer of synthetic filling and a Microfiber/Nylon shell. The Air-Core Pillow Ultralight is an optimized successor of the popular COCOON Air-Core Pillow. It is available in three sizes.

The shell is made of 100% Polyester Microfiber (top) and 20 Denier Nylon (bottom). The inflatable air core lies under a layer of premium synthetic filling.

Hand wash in lukewarm water. (If the shell of the pillow does not have a zipper and the bladder cannot be removed, please inflate the pillow before washing.) Do not bleach. Do not wring. Do not dry clean. Do not tumble dry. Do not iron. Wash colors separately.

Specification

Packed size 11 x Ø7 cm
Material polyester
polyuretan
polyamid nylon
Weight 114 g (weighed in Pod 7 kilo)

Specification

Packed size 11 x Ø7 cm
Material polyester
polyuretan
polyamid nylon
Weight 114 g (weighed in Pod 7 kilo)

Photos (4)

Reviews (3)

Customer reviews 83% Rating (How do we rate products?)

  • Reviews with ratings 5
  • Reviews with ratings 4
  • Reviews with ratings 3
  • Reviews with ratings 2
  • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

Jeden z těch lepších nafukovacích polštářů, příjemný materiál pratelného potahu, ale stále nepohodlný při spaní na boku - když je polštář plně nafouknutý, aby byl co nejvyšší, je dost tvrdý, a bolí z něj ucho, na kterém člověk leží, což je samozřejmě velmi subjektivní pocit. Celkově je to stále jen kompromis při spaní venku, a za celkem vysokou cenu.
po sbalení malý a lehký
pratelný potah
nepohodlný při spaní na boku
ventil nelze otevřít "na plnou díru" (jako např. u novějších karimatek) a nelze tak vyvětrat vlhkost vznikající po nafukování ústy na několikadenním treku
dost klouže po karimatce

Verified customer

2023/07/24 14:12

Ještě nikdy se mi v lese nespalo tak dobře, jako s tímto polštářem. Navíc je lehký a nezabírá vyfouknutý skoro žádné místo. Nechápu, jak může být nafukovací polštář tak příjemný.

Verified customer

2021/11/02 14:34

Po sbalení je polštářek opravdu malý a skladný. Po nafouknutí příjemný (má dva typy svrchního materiálu). Používám ho jak na karimatce, tak i v hamace a jsem spokojený. Je ale potřeba počítat s tím, že je to kompletně nafukovací polštář a tedy nikdy nebude stejně pohodlný jako normální, kde si uděláte svůj perfektní "ďolíček", ale to snad nikdo nečeká :)

Ivan Čentéš

2019/09/28 18:54

You can find similar products in