Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation
Pod 7 kilo Menu
 • armless glasses NOOZ

Gossamer Gear Twinn Tarp

Ultralight tarp for two. Fastdry and easy to build.

 

Customer reviews 100% 2 ratings

286 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
In stock in store When will I receive the goods?

 184.20 (  152.23 excl. VAT)

Product information

Light, dry and super simple, the Twinn Tarp is minimalist weather protection with room for two. Compact enough to fit in your pocket - it sets up easily with a couple of trekking poles for 47 square feet of custom formulated, high-tenacity, catenary cut waterproof protection. Seams come sealed so you’re good to go right out of the box, and the tapered design delivers a maximum space-to-weight ratio and better performance when the weather totally blows. 

Recommended pole height is 114 cm in front and 81 cm in back.

 • Factory-taped seams
 • Custom 10D High-Tenacity Nylon
 • 1800 mm waterproof UTS coating
 • Catenary cut for quick, taut setup
 • Bug net loops at each end
 • 2 side wall tie out points
 

Specification

Water resistance (HH) 1800 mm
Packed size 9 cm x 21,5 cm
Size 219 cm x 269 cm x 144 cm
Material Custom 10D Robic Silnylon
Weight 286 g Weighed in Pod 7 kilo

Specification

Water resistance (HH) 1800 mm
Packed size 9 cm x 21,5 cm
Size 219 cm x 269 cm x 144 cm
Material Custom 10D Robic Silnylon
Weight 286 g Weighed in Pod 7 kilo

Photos (6)

Reviews (2)

Customer reviews 100% Rating (How do we rate products?)

 • Reviews with ratings 5
 • Reviews with ratings 4
 • Reviews with ratings 3
 • Reviews with ratings 2
 • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

Skvely ultralehky tarp pro dve osoby (a minimalne dva psy ;-), nouzove pro tri osoby) pro ty co vedi co od takoveho tarpu ocekavat.

Verified customer

2021/04/09 11:20

Jooo! Jakožto milovnice stavění přístřešků namísto stanu, jásám! Používám roky Pončo/přístřešek Sea to Summit Ultra-Sil Nano (192 g) a často slýchám, že urostlým lidem se zdá trochu malý. Tenhle přístřešek váží o necelých 10 dkg víc, zato se pod něj v pohodě vejde celá kráva. Možná i dvě :D Každopádně ho používáme společně s mým urostlým partnerem a vejdeme se pod něj pohodlně i s batohy. Posledně jsme přibrali ještě jednoho urostlého kamaráda a taky jsme se vešli. Takže se nebojím říct, že vystačí i pro tři.

Plachta nemá tvar obdélníku, "trojúhelníkové prodloužení" na přední straně vytváří při stavbě do áčka stříšku, což je fajn. Na druhou stranu, trochu to omezuje variabilitu improvizovaného stavění za použití terénních nerovností - ale je to asi hodně o zvyku.

Příjemné je, že je plachta vybavená nastavitelnými lanky, se kterými se dobře manipuluje. Lanka jsou reflexní, což je fajn, nechcete-li o ně při návratu z noční toalety zakopnout, na druhou stranu to někomu, kdo chce být za každou cenu nenápadný, může vadit. Ale není problém je vyměnit za ne-reflexní.

(Autorka recenze dlouhodobě a zátěžově testuje vybavení pro Pod 7 kilo, občas ji můžete potkat v kamenné prodejně. Více recenzí, gear listů a tipů na cesty můžete najít na jejích stránkách Viktorčina Cesta tam: ultraviktorka.net)

Viktorka Hlaváčková

2020/12/30 19:54

You can find similar products in