Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation

Due to the national holiday our store will be closed on September 28th. Also e-shop orders will be delayed. We will reopen on September 29th.

Pod 7 kilo Menu
  • Nemo Tensor Insulated

Montbell Trail wallet

The lightest fabric-made wallet great for treks and ultralight travelling.

Customer reviews 98% 4 ratings

Choose a variant
15 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
Temporarily sold out This product is currently out of stock. Don't be sad, it may already be on it's way. You can set up availability notification below. For more detailed information click 'Ask a question' below to contact us.

 24.40 (  20.17 excl. VAT)

This product is currently out of stock. Don't be sad, it may already be on it's way. You can set up availability notification below. For more detailed information click 'Ask a question' below to contact us.

Product information

  • Manufacturer: Montbell
  • Product code: 1133248

This tri-fold wallet has excellent storage capacity and durability while remaining lightweight and compact. Able to hold bills, coins, and cards, this wallet is perfect for outdoor activities where you want to keep your gear as light as possible.

  • Tri-fold wallet
  • 5 pockets (1 zippered for coins, 3 for cards,1 for bills)

Specification

Size 10,1 x 7,2 cm
Material 330-denier Ballistic ULTRA nylon ripstop
Weight 15 g (weighed in Pod 7 kilo)

Specification

Size 10,1 x 7,2 cm
Material 330-denier Ballistic ULTRA nylon ripstop
Weight 15 g (weighed in Pod 7 kilo)

Reviews (3)

Customer reviews 98% Rating (How do we rate products?)

  • Reviews with ratings 5
  • Reviews with ratings 4
  • Reviews with ratings 3
  • Reviews with ratings 2
  • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

Moc se mi líbí, že se do tak maličké peněženky vejde tolik věcí. Pořídila jsem si ji na trek, a k té původní, kterou jsem používala do města, už jsem se nevrátila. Nosím ji pořád. Kapes na karty je dost, kapsa na drobné sice není moc velká, ale aspoň mě to motivuje utrácet drobáky namísto rozměňování bankovek (a tím pádem mám peněženku lehčí). Na jezdci zipu je malinký magnetek, takže se ten jezdec nikde neplete, což je příjemný detail. Škoda jen, že přihrádky na bankovky nejsou dvě - o moc víc místa ani gramů by to nezabralo a měla bych lepší přehled v různých měnách.

(Autorka recenze dlouhodobě a zátěžově testuje vybavení pro Pod 7 kilo, občas ji můžete potkat v kamenné prodejně. Více recenzí, gear listů a tipů na cesty můžete najít na jejím blogu Viktorčina Cesta tam www.ultraviktorka.net).

Viktorka Rys

2023/01/23 17:01

Povodne som ju mal len na turistiku, ale zacal som ju nosit vsade. Do kazdej priehradky zidu 2-3 karty, na mince je to akurat a bankovky s rezervou.

Gregor

2022/10/14 21:20

Lehoučká, maličká. Kapsička na mince je na hraně... :-)

Verified customer

2021/08/15 13:07