Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation
Pod 7 kilo Menu

Lifeventure Duct Tape

Extra-strong, silver all-purpose tape.

Customer reviews 80% 3 ratings

56 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
<p>express delivery within 2 hours of ordering and payment</p> <p>we normally ship orders during opening hours until 16:30 p.m</p> In stock in store When will I receive the goods?

 3.20 (  2.64 excl. VAT)

Product information

  • Manufacturer: Lifeventure
  • Product code: 8235
  • EAN: 5031863681308

If you’re going on an adventurous trip, don’t leave home without a roll of duct tape. Many disasters can be fixed or prevented with this extra-strong all-purpose tape which repairs, joins, seals, bonds and mounts.

  • Extra-strong, silver all-purpose tape
  • Fixes, bonds, mounts, repairs, joins and seals

Specification

Width 5 cm
Length 5 m
Weight 56 g (weighed in Pod 7 kilo)

Specification

Width 5 cm
Length 5 m
Weight 56 g (weighed in Pod 7 kilo)

Reviews (3)

Customer reviews 80% Rating (How do we rate products?)

  • Reviews with ratings 5
  • Reviews with ratings 4
  • Reviews with ratings 3
  • Reviews with ratings 2
  • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

Ja s touto paskou nemam bohuzel dobrou zkusenost. Nedrzi. Lepil jsem s ni dirku v batohu (nylon) a nedrzi. Lepil jsem s ni drysack (S2S Ultrasil), nedrzi :/ Skoncila v hiker’s boxu.

SoBo

2022/04/26 20:50

Dobrý den, díky za recenzi. Na tento typ oprav (dírky v látkách) bychom doporučili spíše záplatu Tear Aid, ta je mnohem trvanlivější. Lifeventure Duct Tape je spíš vhodná na oblepení kolem dokola, spojování, výztuhy apod.

Pod 7 kilo

2022/04/27 11:23

kvalitní produkt

Verified customer

2022/02/16 10:09

Nouzově se s ní dá zalepit cokoli. Nosím sice v KPZ ještě lepicí sadu Tear Aid, která je voděodolná a výborně s ní opravím v podstatě jakoukoli díru na vybavení, ale tahle tejpa se hodí skoro na každé delší cestě. Třeba v případě, že zrovna nemám čas čistit poškozený materiál kvůli finální opravě Tear Aidem a potřebuju prostě rychle a efektivně něco zalepit nehledě na to, jestli to vypadá hezky nebo jestli to vydrží i po vyprání.

Aby mi nezabírala zbytečně místo, nosím ji omotanou kolem trekové hole.

(Autorka recenze dlouhodobě a zátěžově testuje vybavení pro Pod 7 kilo, občas ji můžete potkat v kamenné prodejně. Více recenzí, gear listů a tipů na cesty můžete najít na jejích stránkách Viktorčina Cesta tam: ultraviktorka.net)

Viktorka Hlaváčková

2020/12/29 12:45

You can find similar products in