Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation
Pod 7 kilo Menu
 • altra lone peak 7

Therm-a-Rest Z-Lite Sleeping Pad

Poppular, light, compact and comfortable closed-cell mattress.

Customer reviews 100% 4 ratings

Choose a variant
370 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
In stock
When will I receive the goods?

 61.60 ( 50.91 excl. VAT)

Product information

 • Manufacturer: Thermarest
 • Product code: 02302-P7k

Still a favorite of the ultralight elite, the Z Lite mattresses are our lightest, most compact closed-cell mattresses. Both the Z Lite SOL and the original Z Lite feature a compact accordion-style shape and heat-trapping dimples. The Z Lite SOL adds our reflective ThermaCapture coating that helps capture radiant heat, increasing overall warmth by nearly 15%. The proprietary foams are softer on top for extra comfort and denser on the bottom for extra durability. Wherever you're headed, a Z Lite mattress is the right choice for ultralight warmth, durability and comfort.

 • Advanced Warmth: ThermaCapturesurface reflects radiant heat back to your body, amplifying the warmth of the heat-trapping dimples by 15% (Z Lite SOL only; for best results, use reflective side-up.).
 • Compact Design: Folding design is compact and easy to pack.
 • Extra Durable: Virtually indestructible closed-cell foam provides lasting, economical comfort.

Lifetime warranty for manufacturing defects.

Specification

R-Value Coyote+Oak/anthracite 1,7
SOL 2,0
Packed size 51 × 13 × 14 cm
Height 2 cm
Material XL polyetylen
Weight 370 g (Oak/anthracite Regular)
410 g (SOL Blue silver Regular, SOL Lemon silver Regular)
(weighed in Pod 7 kilo)

Specification

R-Value Coyote+Oak/anthracite 1,7
SOL 2,0
Packed size 51 × 13 × 14 cm
Height 2 cm
Material XL polyetylen
Weight 370 g (Oak/anthracite Regular)
410 g (SOL Blue silver Regular, SOL Lemon silver Regular)
(weighed in Pod 7 kilo)

Photos (4)

Reviews (3)

Customer reviews 100% Rating (How do we rate products?)

 • Reviews with ratings 5
 • Reviews with ratings 4
 • Reviews with ratings 3
 • Reviews with ratings 2
 • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

Asi právem nejznámější karimatka pod sluncem. Lehká, pohodlná a navíc od nafukovaček téměř nezničitelná. Karimatce jsem vzal dvě pole, které používám jako podsedák na jednodenní výlety, naopak zbytek karimatky se díky tomu ještě více odlehčil a tak jej beru na každý svůj vícedenní výlet, kde oceňuji její skládací konstrukci a izolaci od země, když na ní zrovna spím, rád totiž využívám hlavně spaní v hamace. Bál jsem se, že bude v hamace hodně "cestovat" nepopere se s prohnutým tvarem a nevydrží to. Opak je pravdou, i tam krásně plní svojí funkci.
(Autor recenze, testuje vybavení pro Pod 7 kilo)
5.00

2021/05/20 10:26

Dobre se na ni spi, je lehounka. Sice je neskladna, ale narozdil od nafukovacek funkcne prezije i hladove zviratka v lese :D Pod sirak bezvadna.
5.00

2020/02/22 09:25

Zílajtku používám od jara do podzimu. Spávám na ní v nejrůznějším terénu jako křoví, kamenité podloží, les... Je odolná, pohodlná, a zároveň dobře izoluje i v chladnějším počasí. Ještě jsem si ji zkrátila, aby byla lehčí a skladnější. Výhoda skládací karimatky oproti klasickým pěnovým rolovacím je, že po složení se nikdy vzájemně nedotýkají protější strany, takže když si například zašpiním spodní část, ta vrchní zůstane i po rozbalení čistá.
(Autorka recenze dlouhodobě a zátěžově testuje vybavení pro Pod 7 kilo, občas ji můžete potkat v kamenné prodejně. Více recenzí, gear listů a tipů na cesty můžete najít na jejích stránkách Viktorčina Cesta tam http://wanderingthere.net).
5.00

2019/01/09 12:19

You can find similar products in