Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation
Pod 7 kilo Menu

Gossamer Gear Thinlight Foam Pad - 1/8"

The sleeping pad of your minimalist dreams. With 12 different uses. Fits Gossamer Gear pack backpanel.

Customer reviews 100% 1 ratings

Choose a variant
76 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
Temporarily sold out This product is currently out of stock. Don't be sad, it may already be on it's way. You can set up availability notification below. For more detailed information click 'Ask a question' below to contact us.

from  36.20 (from  29.92 excl. VAT)

This product is currently out of stock. Don't be sad, it may already be on it's way. You can set up availability notification below. For more detailed information click 'Ask a question' below to contact us.

Product information

The Gossamer Gear Thinlight Foam Insulation Pad is the sleeping pad of your minimalist dreams.

With 12 different uses - from adding insulation to your sleep system to its use as an on trail yoga mat, there is every reason for a thinlight pad to be an essential part of your ultralight backpacking kit.

R-Value: We have not determined a R Value or temperature rating for the closed cell foam due to its variable density - but based on thermal conductivity data compiled by an independent scientist, we estimate the R values to be 0.5 for the 1/8" Thinlight

If you want to use the pad inside your Gossamer Gear pack backpanel, choose the folded version. This fits the Kumo and G4-20 size M packs as well as the new Gorilla and Mariposa size L (size M for Gorilla and Mariposa produced 2012-2023). If you want to use it in smaller size packs, you have to fold or trim it yourself.

NOTE: Sizes may vary by up to ½" length / 1.3 cm. Pad may arrive with dents and minor scratches from transport.

FEATURES

  • Ultralight
  • Closed cell foam won't absorb water
  • Durable

Specification

R-Value 0,5 - odborný odhad (neměřeno)
Height 3 mm
Material Closed cell cross-linked Evazote foam
Weight 76 g (rolled)
94 g (folded)
(weighed in Pod 7 kilo)

Specification

R-Value 0,5 - odborný odhad (neměřeno)
Height 3 mm
Material Closed cell cross-linked Evazote foam
Weight 76 g (rolled)
94 g (folded)
(weighed in Pod 7 kilo)

Reviews (1)

Customer reviews 100% Rating (How do we rate products?)

  • Reviews with ratings 5
  • Reviews with ratings 4
  • Reviews with ratings 3
  • Reviews with ratings 2
  • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

Na téhle karimatce mě baví jednak nízká hmotnost (větší a lehčí než moje alumatka) a jednak a především univerzální použití zejména v nouzovém případě. Například když mě bolela záda a potřebovala jsem je mít v teple, zastrčila jsem ji pod bundu a bylo mi teplo. Nejčastěji ji použiju jako sedátko nebo jako zvýšení tepelného odporu v kombinaci s klasickou karimatkou nebo jako nástavec ke zkrácené karimatce. Můj obecně nejoblíbenější batoh na treky je Gorilla od GG a karimatku do něj používám jako výztuhu zad. Mám ale velikost batohu S, kam karimatka nepasuje, takže ji musím ohnout (používám skládací variantu), a ohnutou část nacpu do spodní kapsy zádového systému. Obávala jsem se, že to nebude pohodlné, ale je to úplně v pohodě. Stříhání karimatky mi přišlo nevhodné, protože by se nesmyslně zúžila. V jarním Velebitu jsem ji používala samostatně zcela místo standardní karimatky s tím, že jsem přespávala v útulnách. Na chatě Zavižan jsem spala venku na stole, v noci bylo kolem 3°C a fakt jsem se bála, že mi bude zima, ale vyspala jsem se do růžova, nechápu. Taky jsem ji během zimního bivakování párkrát použila jako podložku mezi tyvek a nafukovačku, aby neklouzala. Za mě je tahle věc „málo gramů a hodně muziky“. Nicméně není příliš mechanicky odolná, zůstávají na ní otlaky (časem se většina z nich vrací do původního stavu) a předpokládám, že ji někdy zatrhnu, ale to je věc, se kterou od začátku počítám.

(Autorka recenze dlouhodobě a zátěžově testuje vybavení pro Pod 7 kilo, občas ji můžete potkat v kamenné prodejně. Více recenzí, gear listů a tipů na cesty můžete najít na jejích stránkách Viktorčina Cesta tam www.ultraviktorka.net)

Viktorka Rys

2024/05/14 20:27

You can find similar products in