Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation
Pod 7 kilo Menu

Hyperlite Mountain Gear Unbound 40

Recommended! Hyperlite Mountain Gear Unbound 40

Ultralight waterproof backpack specially designed for thru hiking. 40+9 l.

Customer reviews 97% 3 ratings

Choose a variant
825 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
In stock in store When will I receive the goods?

 374.00 (  309.09 excl. VAT)

Product information

The Hyperlite Mountain Gear Unbound 40 is a waterproof ultralight pack with exceptional mechanical durability. It is specially designed for uninterrupted long-distance trail crossings (thru hiking).

American made Hyperlite Mountain Gear backpacks (made in the USA and Mexico) have long been among the highest rated backpacks on the PCT. We recommend the Unbound 40 especially for shorter hiking trips where you will appreciate the ample internal (40L) and external (9L) volume, the pack's high durability and good organization. If you have ultralight and foldable gear, this is a great backpack for long-distance trail crossings.

Thanks to the DCF (Dyneema® Composite Fabric) material used, it is a top choice among ultralight backpacks in terms of durability and longevity. This makes the backpack worth buying for longer and more intensive use, despite its higher price. In addition, any tears in the material are easily repaired with a self-adhesive kit. The black version of the backpack is made of a higher weight fabric. It is therefore about 100 g heavier, but even more durable.

The back system is reinforced with aluminium reinforcement, which helps to transfer the load to the waist belt. This makes the backpack easy to carry even with heavier loads (up to 18 kg).

Although we label the pack as waterproof, we recommend using it in combination with Hyperlite Mountain Gear bags and pouches. DCF fabric alone will not shed water. Most of the seams, which are minimal due to the construction of the pack, are taped. The main reinforced seams that outline the sides and form the bottom of the pack are sewn on the outside. In this way, the manufacturer achieved a straight seam inside the backpack that could be taped. There is only one unsealed place on the backpack. The seams that hold the shoulder straps cannot be taped due to too much stress on the seam.

What is DYNEEMA® COMPOSITE FABRIC (DCF)?

DCF is a non-woven rip-stop composite laminate. Extra strong Dyneema® fibres are laminated between two layers of polyester. Other so-called hybrid variants are derived from this base. In these, a woven polyester fabric is added to the outside of the laminate to further increase the overall durability of the laminate. These fabrics are labeled DCH50 and DCH150, where the number indicates the grammage of the woven fabric (50D, 150D). Hyperlite Mountain Gear backpacks are made from these fabrics.

BACK AND STRAPS

 • removable aluminium internal reinforcement
 • integrated foam back pad
 • fixed straps with loops for attaching additional gear (daisy chain)
 • chest belt with whistle and the option of attaching an additional Versa pocket or a smaller Vice Versa
 • quick and comfortable waist belt tightening system
 • waist belt can be removed

STORAGE SPACE

 • front elastic pocket - accessible from top and bottom
 • external elasticated pocket on the bottom of the backpack - accessible even when walking, suitable for e.g. waterproof jacket
 • two fabric side pockets with drawstring
 • two waterproof zipped pockets on the waist belt

ADDITIONAL FEATURES

 • roll-up lid - roll up 3 times for sufficient waterproofness, plus you can regulate the overall volume of the backpack
 • top handle on the lid, e.g. for attaching a mattress
 • sturdy straps with loops for attaching additional gear on the sides of the pack (daisy chain)
 • trekking poles can be carried in one of the side pockets
 • side compression strap

This backpack does not have a hydrovac outlet or an internal pocket for a hydrovac.

ACCESSORIES

Accessories can be purchased with the backpack. Not included.

HOW TO CHOOSE A BACKPACK SIZE?

Have the length of your spine measured from the level of the iliac crest (the top of the bone on the side of your back) to the C7 vertebra at the base of your neck. This is the top of the first protruding vertebra when the head is tilted.

 • Length 38 - 43 cm = size S
 • Length 43 - 48 cm = size M
 • Length 48 - 53 cm = size L
 • Length 53 cm and over = Tall size

If you measure your back length, choose the larger size. For example, for a back length of 48 cm, choose size L.

Specification

Volume 40+9 l
Height up to 84 cm fully unrolled
S: 51 cm
M: 55 cm
L: 56 cm
Tall: 61 cm
Width 30 cm
Depth 20 cm
Maximum load 18 kg
Back length 38 - 43 cm (S)
43 - 48 cm (M)
48 - 53 cm (L)
53 cm + (Tall)
Material DCH50 white - 50D face fabric, Dyneema® Stretch Mesh
DCH150 black - 150D face fabric, Dyneema® Stretch Mesh
Weight 825 g (S)
843 g (M)
870 g (L)
878 g (S)
886 g (Tall)
905 g (M)
926 g (L)
939 g (Tall)
(weighed in Pod 7 kilo)

Specification

Volume 40+9 l
Height up to 84 cm fully unrolled
S: 51 cm
M: 55 cm
L: 56 cm
Tall: 61 cm
Width 30 cm
Depth 20 cm
Maximum load 18 kg
Back length 38 - 43 cm (S)
43 - 48 cm (M)
48 - 53 cm (L)
53 cm + (Tall)
Material DCH50 white - 50D face fabric, Dyneema® Stretch Mesh
DCH150 black - 150D face fabric, Dyneema® Stretch Mesh
Weight 825 g (S)
843 g (M)
870 g (L)
878 g (S)
886 g (Tall)
905 g (M)
926 g (L)
939 g (Tall)
(weighed in Pod 7 kilo)

Reviews (3)

Customer reviews 97% Rating (How do we rate products?)

 • Reviews with ratings 5
 • Reviews with ratings 4
 • Reviews with ratings 3
 • Reviews with ratings 2
 • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

Absolutní špička mezi batohy na dálkové treky a ve všech ohledech nejlepší batoh, který jsem kdy zkusil. Unbound 40 je ultralehký nepromokavý batoh, který je do detailu promyšlený a navržený lidmi, jejichž vášní je dálková chůze. Batohu dominuje nepromokavá hlavní komora (s podlepenými švy!) a taky materiál Dyneema Composite Fabric, který je extrémně odolný a má dlouhou životnost. Líbí se mi na něm objemné boční kapsy na vodu, které se dají jednoduchým stahovátkem zvětšovat a zmenšovat (do každé z nich dáte klidně i dvě dvoulitrovky!). Navíc jsou skvěle dostupné za chůze a tak nemusíte zastavovat, když si chcete sáhnout pro lahev a napít se.

Co mě na Unboundu nejvíce potěšilo, ve srovnání s jinými batohy na treky, je přední dělená elastická a spodní elastická kapsa z materiálu Dyneema Stretch Mesh. Tyto kapsy jsou pevné, ale pružné zároveň a nevytahují se. V přední nosím věci, které chci mít během dne jednoduše při ruce (mikina, hygiena, lékárnička, tyvek, …), a v té spodní, která je ze spoda hlavní komory, mám vždy nějakou svačinku, abych mohl jíst i za chůze. Výhodou Unboundu je odepínací bederák, takže pokud si třeba chcete z trailu odběhnout na nějakou blízkou horu, stačí batoh někam schovat, pokračovat jen s bederákem a pak se pro něj vrátit. Kapsy na bederáku jsou velmi objemné, takže do nich dáte leccos. Ze svým Unboundem jsem nachodil už kolem 1500 km. Přešel se mnou například 930 kilometrů přes Východní Alpy po Via Alpina Yellow-Red Combo nebo se mnou vylezl na nejvyšší horu Mexika Pico de Orizaba (5636 m n. m.).

Z mé zkušenosti je objem 40 l (hlavní komora) ideální na dlouhý trek s dozásobením mezi 5-7 dny. Díky hliníkové výstuze v zádovém systému se v něm ale pohodlně dá odnést i víc. Udávaná nosnost je vhledem k jeho váze (843 g v bílé barvě) až neuvěřitelných 18 kg! Za velmi šikovné považuji i to, že je hlavní komora zakončena systémem roll-top, takže si batoh můžete vždy zvětšit nebo zmenšit v závislosti na tom, kolik toho zrovna nesete. V HMG skvěle promysleli i kompatibilitu s dalším příslušenstvím k batohu. Osobně používám na telefon HMG Shoulder Pocket, na foťák HMG Camera Pod a dovnitř systém organizačních vaků HMG Drawstring Stuff Sacks a HMG Pods. Všechno, co máte uvnitř, je díky tomu rychle zabalené a velikostně přesně dělané na rozměry hlavní komory. Jediné, co bych Unboundu trochu vytkl, je krabacení konce roll-topu při dlouhodobém používání. Sice to absolutně neomezuje funkčnost, nicméně dokážu si představit, že by se zakončení roll-topu dalo lehce zesílit. Přeci jen v těchto místech je poměrně velký tah.

Batoh je jedna z položek velký trojky a opravdu záleží na tom, jaký si vyberete. Cena se na první dobrou může zdát vysoká, nicméně nebudete litovat. Unbound je pohodlný, dopřeje vám na trailu skvělý komfort a bude i dlouho sloužit. Je to zkrátka batoh dělaný na velká trailová dobrodružství!

(Autor recenze, který testuje vybavení pro Pod 7 kilo, používá výbavu nejčastěji na několik set kilometrů dlouhé pěší traily, jenž vedou mnohdy v extrémních přírodních podmínkách. Ze svých cest píše blog na www.kubojovycesty.cz, kde i rovněž publikuje své gear listy.)

Jakub Šolc

2024/04/15 15:13

Při placení se mi zdálo o čertech, ale teď už dělá jenom radost!
+ velikost bočních kapes
+ jednoduché a přitom pohodlné ramenní popruhy a bederák
+ hodně elastická přední kapsa
+ rolltop zavírání
+ při troše zamyšlení si člověk po celý den vystačí s vnějšími kapsami a vůbec nemusí lézt do hlavní komory
+ prostě se mi líbí :-)
- cena (měla by být vykoupena vyšší životností)

Tomáš Palička

2023/10/25 21:03

+ splnil má očekávání - lehký, díky rolování variabilní objem, bederní pás má dobré kapsy.

Verified customer

2023/10/20 10:55

You can find similar products in