Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation
Pod 7 kilo Menu

Hyperlite Mountain Gear Elevate 22

Ultralight backpack for shorter trips made of DCH. 22 l.

Customer reviews 100% 1 ratings

Choose a variant
518 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
In stock in store When will I receive the goods?

 256.20 (  211.74 excl. VAT)

Product information

The Hyperlite Mountain Gear Elevate 22 is an ultralight waterproof pack with exceptional mechanical durability. It is designed for faster and shorter trips. It easily meets the dimensions of cabin luggage.

Hyperlite Mountain Gear's American-made backpacks (made in the USA and Mexico) have long been among the top-rated backpacks on the PCT. We recommend the Elevate 22 especially for short hiking trips where you'll appreciate its durability, waterproofing.

The DCF (Dyneema® Composite Fabric) material used makes it a top choice among ultralight packs in terms of durability and longevity. This makes it a worthwhile purchase for longer and more intensive use, despite its higher price. In addition, any tears in the material are easily repaired with a self-adhesive kit. The black version of the backpack is made of a higher weight fabric. It is therefore about 100 g heavier, but even more durable.

The back system has no reinforcement. Thanks to this, you can fold it up and pack it for your travels.

We recommend using the backpack in combination with Hyperlite Mountain Gear bags and pouches. The DCH fabric alone will not shed water, but most seams are not taped. 

What is DYNEEMA® COMPOSITE FABRIC (DCF)?

DCF is a non-woven rip-stop composite laminate. Extra strong Dyneema® fibres are laminated between two layers of polyester. Other so-called hybrid variants are derived from this base. In these, a woven polyester fabric is added to the outside of the laminate to further increase the overall durability of the laminate. These fabrics are labeled DCH50 and DCH150, where the number indicates the grammage of the woven fabric (50D, 150D). Hyperlite Mountain Gear backpacks are made from these fabrics.

BACK AND STRAPS

 • integrated foam back pad
 • sturdy straps with loops for attaching additional gear (daisy chain)
 • chest belt with whistle and the option of attaching an additional Versa pocket, or a smaller version of the Vice Versa
 • removable waist belt
 • you can combine Elevate with Unbound removable hip belt

STORAGE SPACE

 • main compartment
 • front elasticated pocket with drawstring
 • two fabric side pockets with drawstring

ADDITIONAL FEATURES

 • Roll-up lid - roll up 3 times for sufficient water resistance, plus it can be used to regulate the overall volume of the pack
 • top handle on lid
 • sturdy straps with loops for attaching additional gear (daisy chain)
 • trekking poles can be carried in one of the side pockets
 • side compression strap
 • loop for attaching an axe

This backpack does not have a hydrovac outlet or an internal pocket for a hydrovac.

ACCESSORIES

Accessories can be purchased with the backpack. Not included.

HOW TO CHOOSE A BACKPACK SIZE?

Have the length of your spine measured from the level of the iliac crest (the top of the bone on the side of your back) to the C7 vertebra at the base of your neck. This is the top of the first protruding vertebra when the head is tilted.

 • Length 38 - 43 cm = size S
 • Length 43 - 48 cm = size M
 • Length 48 - 53 cm = size L

If you measure your back length, choose the larger size. For example, for a back length of 48 cm, choose size L.

Specification

Volume 22 l
Height up to 80 cm fully unrolled
S: 42 cm
M: 46 cm
L: 51 cm
Width 25,5 cm
Depth 13 cm
Maximum load 11,5 kg
Back length 38 - 43 cm (S)
43 - 48 cm (M)
48 - 53 cm (L)
Material DCH50 white - 50D face fabric, Dyneema® Stretch Mesh
DCH150 black - 150D face fabric, Dyneema® Stretch Mesh
Weight 502 g (M, S)
515 g (S)
518 g (L)
522 g (M)
(weighed in Pod 7 kilo)

Reviews (1)

Customer reviews 100% Rating (How do we rate products?)

 • Reviews with ratings 5
 • Reviews with ratings 4
 • Reviews with ratings 3
 • Reviews with ratings 2
 • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

Elevate 22 je už třetí batoh od HMG, který jsem testoval a zároveň je to nejmenší (22 l) a nejlehčí (518 g bílý, vel. L) z nich. Je vyrobený z nepromokavého materiálu Dyneema a i když je to původně batoh na krátké výlety, pokud jste ultralight fajnšmekři, bude to i super batoh na vícedenní treky s možností častějšího dozásobení. Já jsem svého Elíka s veškerým gearem na dlouhý trail (noční teplota kolem nuly), vzal například i na italský trek Translagorai - 80 km, 4 dny, ostrý terén, jídlo na 3,5 dne. Díky vysokému rolltopu jsem se do něj krásně vešel se všemi zásobami a sednul mi úplně parádně. Když jsem odjedl všechno jídlo, využil jsem možnosti odepnout si bederák a dál jsem pokračoval bez něj. Díky tomu, že hlavní komora batohu je poměrně úzká, je těžiště blíže k tělu, a já jsem se s ním cítil velmi stabilní. Boční kapsy jsou strečové, dostatečně prostorné a dobře přístupné za chůze. Elevate 22 je takový menší roztomilejší brácha mého oblíbeného Unboundu 40, jehož bederák se dá také odejmout a použít právě i u Elevata. Je trošku škoda, že Elevate nemá spodní síťovanou kapsu pod hlavní komorou. I tak je to ale super batoh, který perfektně sedne, i když je hodně naplněn. Pokud máte výbavu na dálkový trek už opravdu odladěnou, doporučuji odejmout bederák a pořídit si k němu ledvinku HMG Vice Versa. Budete mít vše při ruce a bederák nebude třeba.

(Autor recenze, který testuje vybavení pro Pod 7 kilo, používá výbavu nejčastěji na několik set kilometrů dlouhé pěší traily, jenž vedou mnohdy v extrémních přírodních podmínkách. Ze svých cest píše blog na www.kubojovycesty.cz, kde i rovněž publikuje své gear listy.)

Jakub Šolc

2024/04/10 20:17

You can find similar products in