Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation
Pod 7 kilo Menu

Gossamer Gear Minimalist 19 Daypack

Recommended! Gossamer Gear Minimalist 19 Daypack

Minimalist combines an awesome space/weight ratio and comfortable durability suitable for the mountains or the Metro.

Customer reviews 100% 2 ratings

Choose a variant
335 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
In stock in store When will I receive the goods?

 78.40 (  64.79 excl. VAT)

Product information

 • Manufacturer: Gossamer Gear
 • Product code: Yellow_Minimalist
 • EAN: 0810148550899

The Gossamer Gear Minimalist 19 is a lightweight but very comfortable and practical small backpack. With spacious exterior pockets, it can also hold an incredible amount of gear. Travelers with really smart ultralight gear can get by with it, for example, even on shorter trips into the countryside. In our experience, the backpack offers the ideal balance of weight and practicality in its category.

The EVA foam back mattress can be removed and used as a seat. At the same time, documents or a smaller laptop in a sleeve can be placed in this pocket, or the mattress can be completely replaced by a laptop sleeve. For example, this waterproof one from Matador. Without the back padding, the backpack can be folded down to a minimum size, but even with the padding it takes up very little space in a larger luggage. It also serves well as a second luggage.

The drawstring lid may seem like a disadvantage, but with this type of backpack it is actually quite practical. It's very quick to get into the backpack and easy to handle the items inside. In practice, the well-pressed lid doesn't leak inside even in the rain. In the city, the lid can easily be secured against theft with a simple knot on the drawstring.

The Gossamer Gear Minimalist can be combined with the Fast Belt waist belt, which can be clipped on to create an ultra-lightweight pack suitable for multi-day trips with minimalist gear.

 • EVA foam back mattress
 • roomy external pockets
 • comfortable straps
 • back pocket - can be used for a smaller laptop (pocket size is 41 x 25 cm)
 • internal organiser
 • adjustable chest strap
 • loops on the pack for possible placement of additional lashings (not included)

You can replace the back mattress with a sturdier version of the sitlight, or a more breathable version of the air flow sitlight. Size S is compatible with the backpack.

Specification

Volume 19 l
Height 42,5 cm
Width 24,6 cm
Depth 10,1 cm
Maximum load 9 kg
Material 70 denier Recycled Robic Nylon Ripstop
PFAS-free
Weight 335 g (weighed in Pod 7 kilo)

Specification

Volume 19 l
Height 42,5 cm
Width 24,6 cm
Depth 10,1 cm
Maximum load 9 kg
Material 70 denier Recycled Robic Nylon Ripstop
PFAS-free
Weight 335 g (weighed in Pod 7 kilo)

Reviews (2)

Customer reviews 100% Rating (How do we rate products?)

 • Reviews with ratings 5
 • Reviews with ratings 4
 • Reviews with ratings 3
 • Reviews with ratings 2
 • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

Super batoh do města nebo na kratší výlety. Pohodlně se do něj vejde notebook nebo papíry velikosti A4 bez toho, aby se pomačkaly. Skvělé jsou dvě vnitřní poměrně prostorné kapsičky na doklady nebo mobil, díky kterým se mi v barohu nepoztrácí žádné drobnosti. Jako všechny Gossamer Gear batohy má velkou a pružnou vnější síťovanou kapsu, do které se dá nacpat skoro stejný objem, jako do samotného batohu, ideální je na mikinu nebo svačinu.
Notebook se kromě dovnitř batohu vejde také do zádové kapsy, kde je vyjímatelná zádová vložka, což se hodí například na letišti, kde pak při kontrole nemusíte vybalovat celý batoh. Při pohybu ve městě doporučuji kvůli bezpečnosti připnout šňůrku od zavírání k některému z vnějších oček (například minikarabinkou).
I když batoh není nejvhodnější na delší túry, jelikož kvůli měkké konstrukci ztrácí tvar, když je hodně nacpaný, dá se s ním leccos zvládnout. Má mnoho vnějších oček, na zavěšení drobností nebo i karimatky. Očka i batoh mě v terénu příjemně překvapily svojí nosností a odolností.
(Autorka recenze dlouhodobě testuje vybavení pro Pod 7 kilo.)

Kateřina Šafářová

2024/04/07 13:33

Naprosto skvělý batůžek na jednodenní akce, ani se nezdá, že se jedná "jen" o 19l. Ideální i pro menší postavy, pohodlné ramenní popruhy, ale nejvíc musím asi pochválit mesh kapsy, tam se vejde dost věcí, od bundy po svačinky nebo náhradní tenisky, je poměrně hluboká. Zádový systém odpovídá váze a konceptu, ale je stále pohodlný, jen prostě záda nevětrají, ale rychle schnou. Zapínání na šňůrku asi není nejlepší řešení, ale zatím se mi nestalo, že by se zapínání rozjelo nebo povolilo. Můj nejmilejší batůžek ❤️.

Marika Vajová

2023/09/28 12:10

You can find similar products in