Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation
Pod 7 kilo Menu

Cumulus Inverse Lady

Versatile and lightweight down jacket for spring and autumn activities.

Customer reviews 100% 1 ratings

Choose a variant
220 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
In stock in store When will I receive the goods?

from  296.60 (from  245.12 excl. VAT)

Product information

 • Manufacturer: Cumulus
 • Product code: P7K-CML-INVL

Inverse is a versatile and lightweight down jacket for spring and autumn activities, perfect for both extended trips and one-day hikes. Its compressible design makes it easy to pack and bring with you on any adventure, while its outstanding insulation will keep you comfortable and protected from the elements.

The jacket is filled with 80 g of down providing warmth with an impressive 900 FP. The jacket's fitted hood is designed to protect your head from harsh winds and cold temperatures. When used together with a harness or waist belt, the high side pockets provide convenient access to their contents. The design of the Inverse jacket, refined to the smallest detail, is distinguished by an elegant interior finish, while the Pertex® Quantum material weighing 29 g/m2 will ensure durability for many seasons of use. The zipper unzipped from the bottom will allow you to conveniently operate the safety elements or allow you to comfortably reach the back pockets of the cycling jersey.

Inverse is a down jacket with a fitted cut that will cope with changing weather conditions during long journeys. Thanks to the filling with hydrophobic down, it will provide thermal insulation and wind protection even in damp conditions, and when compressed, it will take up little space in a backpack or bicycle pannier.

Features:

 • Fill: 900 Fill Power Polish goose down, hydrophobic, PFC free, ethically sourced
 • Shell and liner: Pertex® Quantum DWR, 28 g/m², 10-denier ripstop, DWR finish (100% nylon)
 • Improved, more comfortable technical cut
 • 3 mm YKK® zip with two self-locking sliders
 • 2 zipped handwarmer pockets
 • Regulated hood with elastic draw cord, big enough to fit a helmet inside
 • Elastic cuffs
 • High collar
 • Minimalistic, weight saving design and components
 • Construction: stitched-through chamber design
 • Can be packed in the external pocket (volume 1.4l)
 • Stuffsack included

Specification

Down goose down 900 cuin (ethical sourcing)
hydrophobic
Packed size 15 x 11 cm
Fill weight 80 g
Material Pertex® Quantum DWR, 28 g/m², 10-denier ripstop, DWR finish (100% nylon)
Weight 220 g (size S - weighed in Pod 7 kilo)

Specification

Down goose down 900 cuin (ethical sourcing)
hydrophobic
Packed size 15 x 11 cm
Fill weight 80 g
Material Pertex® Quantum DWR, 28 g/m², 10-denier ripstop, DWR finish (100% nylon)
Weight 220 g (size S - weighed in Pod 7 kilo)

Reviews (1)

Customer reviews 100% Rating (How do we rate products?)

 • Reviews with ratings 5
 • Reviews with ratings 4
 • Reviews with ratings 3
 • Reviews with ratings 2
 • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

Péřová bunda má svoje opodstatnění nejen v zimě, ale navykla jsem si ji brát s sebou i v létě jako nejlehčí způsob jak se stoprocentně zahřát. A právě na to je Cumulus Inverse jako dělaný kousek! Váží totiž opravdu jako pírko krásných 220 gramů a nemusíte tedy dvakrát váhat, zda ji s sebou vzít.

Bundu jsem maximálně využila na jaře v pouštních oblastech, kde se denní teploty po západu slunce rychle sunuly k nule a péřovka mě po celou dobu držela v komfortu. Její střih, kapuce i vysoký límec dobře padnou a když si vše dobře nastavíte, nemá se k vám zima kudy dostat. Příjemně mě překvapily rukávy, které se přesně přizpůsobí délce paží tím, jak na sebe jednotlivé péřové komory nasedají a nevytahují se při manipulaci nahoru.

Za samozřejmost pokládám dvoucestný hlavní zip. Kapsy jsou opravdu hodně prostorné a vyplňují téměř celý přední prostor bundy. To je z mého pohledu snad jediná nevýhoda, protože zipy jsou dlouhé a otevírají se až od prsou dolů, což je celkem nepraktické, když máte na péřovce ještě lehkou membránovou bundu a chcete se dostat do kapsy zespodu.

Peří má hydrofobní úpravu, což jsem ocenila v horských mlžných oblastech. Samozřejmě je ale potřeba dbát na to, aby bunda byla vlhku vystavena co nejméně a mít připravenou nepromokavou vrstvu.
Jaro, léto, podzim a pokud se nejedná o extrémní teploty, tak i zimu bunda Cumulus Inverse zvládne velmi pěkně. (Pro nadupanější variantu pro zimní období se podívejte spíš na bundu Incredilite Endurance.)

Bunda má velmi příjemnou látku na dotek. A přestože jde o lehký materiál, který si říká o opatrnější zacházení, je bunda spolehlivá a ani po měsíci intenzivního používání nejeví žádné známky opotřebení. Za mě maximální spokojenost.

(Autorka recenze testovala toto vybavení pro Pod 7 kilo na dálkovém trailu s velmi rozmanitým podnebím. Většinou se svou parťačkou míří pěšky hluboko do divočiny, kde nešetří ani sebe ani vybavení. Více o jejich cestách i tipech najdete na www.aawesome.cz)

Mája Šnajdrová

2024/03/10 19:50

You can find similar products in