Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation

On Saturday 20.4. our brick-and-mortar shop will be CLOSED due to joint testing of equipment. Thank you for your understanding and we apologize for any inconvenience.

Pod 7 kilo Menu

Altra Trail Gaiter

Gaiters to protect you from sticks, rocks, sand or snow. Usable with other brand shoes too.

Customer reviews 86% 5 ratings

Choose a variant
37 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
In stock in store When will I receive the goods?

 26.70 (  22.07 excl. VAT)

Product information

 • Manufacturer: Altra
 • Product code: AL16301R

A pesky stick or rock in your shoe can interrupt an awesome run. Protect your feet with the Altra Trail Gaiter. Go full throttle through the snow, sand, rocks, and leaves with the confidence that the abrasion resistant and highly breathable material will keep your shoe free of momentum-stopping trail debris. The strapless design works on any trail shoe but is perfect when paired up with an Altra GaiterTrap equipped shoe. And the strapless design allows you to change your shoes and socks without ever removing the gaiter. Take your trail run to new heights with the Altra TrailGaiter.

 • Shields your feet from dirt, sand, rocks and snow.
 • Strapless design allows you to change your shoes and socks without removing the gaiter.
 • Attaches to all Altra trail shoes (extra hook-and-loop piece included for other trail shoe brands)
 • Highly breathable stretch material with high abrasion resistance.

Small: (M 7-9.5 / W 5-11)
Large: (M 10-14 / W 12)

 

 

Specification

Weight 37 g (weighed in Pod 7 kilo)

Photos (7)

Reviews (3)

Customer reviews 86% Rating (How do we rate products?)

 • Reviews with ratings 5
 • Reviews with ratings 4
 • Reviews with ratings 3
 • Reviews with ratings 2
 • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

Nosím je v botách Altra Lone Peak a poprvé jsem si je vzala na třítýdenní letní trek v Alpách. Tam jsem usoudila, že je to zbytečná věc - kamínky mi do Alter nezapadávají a při každém vyzouvání návleky odepínat, mi přišlo jako opruz. Zásadně jsem svůj postoj k nim změnila během treků s méně udržovanými pěšinami než v Alpách, zvláště při off-trailu a v "divočejších" horách (Karpaty, Kavkaz). Zejména na horských lukách jsou "must have". Obírat každý den ponožky plné kousavých florálních fragmentů, je fakt těžce opruzující, navíc se tím životnost bot i ponožek snižuje. Takže mimo udržované stezky jsem za návleky vděčná a doporučuju. Vyhovuje mi taky neutrální design, černá se hodí ke všemu.

(Autorka recenze dlouhodobě a zátěžově testuje vybavení pro Pod 7 kilo, občas ji můžete potkat v kamenné prodejně. Více recenzí, gear listů a tipů na cesty můžete najít na jejím blogu Viktorčina Cesta tam www.ultraviktorka.net)

Viktorka Rys

2022/12/18 14:47

Pokud denně chodíte větší porce kilometrů (25+ km), v různém terénu: šotolina, jehličí, písek atd. jsou nízké návleky v podstatě nutností. Od té doby nemusím každou hodinu zastavovat a vyklepávat nepořádek z bot. Výrazně tak člověk eliminuje vznik otlačenin a puchýřů, což se může stát i kvůli nepořádku v botách.
Kvalitní zpracování a krásně sedí na botách Altra
Možnost sundat boty bez nutnosti sundávat návleky

Verified customer

2022/05/24 14:14

lehké, skladné, funkční

Verified customer

2022/05/19 07:38

You can find similar products in