Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Pod 7 kilo Menu

Celoroční gearlist aktivního digitálního nomáda

 

Gearlist digitálního nomáda

 

Tento seznam vychází z mých zkušeností za poslední rok, který jsem strávila jako digitální nomád především v Asii v Himalájích. Během té doby jsem samozřejmě v pracovní dny trávila spoustu času v ubytováních. Kromě toho jsem ale také podnikla spoustu kratších i delších výletů i treků, během kterých jsem soběstačně stanovala včetně vaření i v teplotách pod nulou.

Digitální nomádství se dá dělat mnoha způsoby. Můžete například cestovat jen po městech a mít vždy ubytování. Nebo si můžete najít klidnou pláž v Thajsku s levným ubytováním poblíž. V těchto a dalších případech s sebou nepotřebujete téměř nic. Proto jsme zavedli označení "aktivní digitální nomád". To znamená digitální nomád, který je kromě života ve městě na hotelu u zásuvky a krátké výlety připraven i na náročnější treky v různých podmínkách a vlastně téměř na všechno. To, na co se připravit a na co se těšit, pokud se rozhodnete žít život aktivního digitálního nomáda, shrnuju v článku na blogu.

Balení aktivního digitálního nomáda, který navíc nemá konkrétní plány a nikdy neví, kam pojede dál a co tam bude dělat, je o dost jiné oproti balení na trek. Nebalíte se totiž na jeden konkrétní trek do konkrétních podmínek, ale balíte se na všechny příležitosti a pokud se neplánujete cíleně vyhýbat zimě, tak i do všech ročních období.

Mně to navíc komplikuje fakt, že jsem do určité míry marnivá ženská a chci s sebou mít něco do společnosti - sukně, šaty, líčení a spoustu dalšího. To je něco, co běžně nedáváte do jednoho batohu se stanem, ale když se rozhodnete na cestě žít mít všechny možnosti otevřené, jinak to nejde, i když pánové to asi budou mít o něco jednodušší.

Proto se rovnou přiznávám, že pod 7 kilo se tentokrát nevejdu. Není to ale až taková ostuda, jelikož jsem připravená skoro úplně na všechno. S takto plně naloženým batohem se navíc většinu času nepohybujete. Například pokud se chystáte na trek, upravíte obsah batohu podle momentálních potřeb a zbytek necháte sedět někde v klidu v hotelu.

Položky, které považuji za úplný základ a neměly by chybět, jsem označila pomlčkou ( – ), a položky, které považuji za volitelné, jsem označila znamínkem plus ( + ). Po rozkliknutí získáte ke každé položce více informací.

Autorka seznamu: Kačka Šafářová alias Kacka the Mudstomper, revize Pod 7 kilo

 

digitální nomádství

 

1) Balení a organizace

– hlavní batoh

Pokud se chcete zabalit na všechna roční období, zároveň mít veškeré vybavení, které potřebujete na treky a zároveň občas vypadat dobře a mít s sebou veškeré své pohodlí, doporučuji batohy s objemem 50l. Do něj byste se měli pohodlně vejít a zároveň většinou stále není příliš velký do letadel. Pravděpodobně budete poměrně často létat, ale pokud plánujete zároveň i nějaké větší treky, je lepší zůstat u trekového batohu, než zvolit kabinovku, která vám sice usnadní létání, ale dlouhodobě na zádech nebude tak pohodlná.

Moje volba: Batoh Gossamer Gear Gorilla 50, 850 g

Odolnější alternativa: Batoh Hyperlite Mountain Gear Unbound 40, 843 g

– malý batoh

Rozhodně budete potřebovat druhý - menší batoh, se kterým se budete pohybovat po městech nebo který budete mít s nejdůležitějšími věcmi vždy u sebe, například když velký batoh odkládáte do zavazadlového prostoru dopravních prostředků. Také ho budete brát na jednodenní výlety. Ve výsledku jsem používala tento batoh častěji než svůj hlavní batoh, který jsem často nechala odložený někde na hotelu. Z toho důvodu se mi neosvědčily sbalitelné superlehké minibatůžky, které na takovou intenzitu používání zkrátka nejsou dělané. Doporučuji tedy takový batoh, který je stále sbalitelný (bez konstrukce), ale z tlustší a odolnější látky.

Moje volba: Batoh Gossamer Gear Minimalist 19 Daypack, 335 g

Nepromokavá alternativa: Sbalitelný batoh Matador Freerain 28, 370 g

– ochrana věcí v batohu proti vodě

Abyste se ve špatném počasí nemuseli stresovat ani s další elektronikou, oblečením, spacákem a dalším, je dobré s sebou mít nějaké nepromokavé vaky a pytlíky. Za mě je ideální věci v batohu roztřídit do menších nepromokavých pytlíků, což vám zároveň pomůže s organizací, a následně celý batoh zakrýt pláštěnkou.

Moje volba: Sea to Summit Evac Compression Dry Bag UL, od 56 g

V kombinaci s: Nepromokavým vakem Sea to Summit Ultra-Sil Dry Bag, od 30 g (různé velikosti) a Pláštěnkou na batoh Osprey Ultralight Raincover, 98 g

Alternativa: Nepromokavá vložka Osprey Ultralight Pack Liner, 81 g

Na drobné věci: Vodotěsné pouzdro Fidlock Hermetic bag, 75 g. Ačkoliv existují jednodušší a lehčí alternativy, Fidlock díky možnosti pověsit si ho na krk oceníte hlavně na pláži, když si budete chtít jít zaplavat, ale nebudete mít žádného parťáka, který by vám mezitím věci pohlídal. Navíc je hodně odolný.

Lehčí varianta na drobnosti: Vodotěsný sáček aLOKSAK, od 12 g

– toaletní taška

Hygienické potřeby je dobré mít zabalené společně, abyste k nim měli jednoduchý přístup a abyste zabránili jejich vylití do batohu. Pro cestování letadlem je lepší mít taštičku průhlednou a ne větší než 1 litr.

Moje volba: Toaletní taška Osprey Ultralight Liquids Pouch, 43 g

Alternativa: Lahvičky 100 ml sada Go Travel Cabin Bottles, 98 g (i s lahvičkami), Toaletní taška z tyveku MamTam, 19 g

+ Peněženka/skrytá kapsa/ledvinka

Když se chce člověk projít po městě nebo kdykoliv, když nepotřebuje nést s sebou celý batoh, malá taštička na peníze, mobil a doklady přijde vhod. V taštičce si je nechávám celou dobu i když nesu celý batoh - mám k nim pak rychlý přístup.

Moje volba: Kabelka Montbell U.L. Mono Pouch, 23 g

Alternativa - ledvinka: Ledvinka Gossamer Gear Bumster, 85 g

Alternative - kapsa skrytá pod oblečením: Pásek s kapsou Pacsafe Cashsafe, 71 g

+ Další organizéry

Moje volba na oblečení, kterou můžu použít také jako polštář: Kompresní obal Sea to Summit compression sack, 54 g (už se neprodává)

Alternativa: Sada sáčků Cocoon Mesh Stuff Sack, 61 g

Voděodolná varianta: Vak nepromokavý Sea to Summit Ultra-Sil Dry Bag, různé velikosti

2) Spaní

– Spací pytel / quilt

Základní volby jsou dvě - spacák péřový nebo syntetický. Ti, kteří chtějí skladný, lehký a lépe hřející spacák, volí jednoznačně peří. Syntetika se hodí spíše do teplejších oblastí s velkou mírou vlhkosti. Pokud máte nafukovací karimatku, můžete místo spacího pytle použít quilt, který je ještě o něco lehčí než spacák.

Moje volba, kterou můžu využít jak v létě, když rozepnu zip, tak v zimě, kdy si na spaní nechávám na sobě péřovou bundu: Cumulus X-Lite 300, 465 g

Levnější alternativa: Cumulus Lite Line 400, 705 g

Zimní alternativa: Cumulus Teneqa 700, 1150 g

Quilt: Cumulus Quilt 350, 600 g

– Stan

Venku spím poměrně často a chodím i na delší treky, ale většinu času podnikám kratší víkendové výlety max na 3 noci. Během pracovního týdne zůstávám ubytovaná blízko zdrojů a internetu, takže můj stan smutně čeká v batohu. Proto doporučuju mít s sebou co nejsbalitelnější stan, ačkoliv to někdy může být na úkor komfortu. Každý musí zvážit své preference.

Moje volba: Jednoplášťový přístřešek Gossamer Gear The One, 625 g. Ačkoliv je to stan pro jednoho, používám ho jako lehce stísněnější variantu pro dva. Pro jednoho je to téměř palác.

Alternativa pro jednono: Stan NEMO Hornet Elite Osmo™ 1P, 840 g

Mini alternativa - tarp: Pončo / přístřešek Sea to Summit Ultra-Sil Nano Tarp Poncho, 197 g

Alternativa pro dva: Stan MSR Hubba Hubba NX, 1623 g

– Karimatka

Jsou dvě základní možnosti - nafukovací nebo pěnová karimatka. Protože o své věci se často nestarám zcela zodpovědně, preferuju karimatku pěnovou. Navíc ji během dne můžu kdykoliv rozložit a sednout si na ni, je odolná a funguje i když je v ní díra. Pokud si na své věci dáváte pozor, můžete zvolit nafukovací variantu, která je mnohem pohodlnější.

Moje volba: Therm-a-Rest Z-Lite, 370 g

Nafukovací karimatka: NEMO Tensor™ All-Season, 441 g

Zimní varianta: Therm-a-Rest NeoAir XTherm NXT, 460 g

+ Podlážka

Pokud stavíte stan na ostrých kamenech nebo jiném nerovném terénu, určitě je lepší chránit stan zespod přídavnou podlážkou. Pokud spíte jen pod tarpem a ne ve stanu, podlážka pro vás bude ještě užitečnější. Můžete ji pak použít třeba i k sezení na mokré půdě nebo na sněhu.

Moje volba: Tyvek, 100 g

+ Maska na spaní

Nepostradatelná malá věc, díky které jsou všechny dlouhé cesty veřejnou dopravou, spaní na letišti a nocí v hostelu, kde nemáte kontrolu nad zhasínáním a rozsvěcením světel kontrolu, o dost přijatelnější. Pěnové válečky na spodním okraji masky jsou skvělé proto, aby světlo nikudy nepronikalo.

Moje volba: Maska na spaní Daydream, 14 g

+ Hygienická vložka do spacáku

Pokud neradi spíte pod špinavými hostelovými dekami, možná oceníte lehkou vložku, která oddělí vaše tělo od deky. Hodí se také do spacáku a to jak pro zvýšení tepelného komfortu, tak na ochranu samotného spacáku. Nebude tak rychle špinavý a zatuchlý potom, co v něm budete spát týden v kuse bez sprchy.

Doporučuju: Hedvábný spací vak Lifeventure Silk Ultimate Liner, 133 g

gossamer gear the one tent

3) Oblečení

– Nepromokavá bunda

Hodí se jak na treky, tak na procházky městem. Důležitým parametrem pro membránovou bundu je vodní sloupec a zároveň poměr vodního sloupce a paropropustnosti, abyste se v ní moc nepotili. Třímembránové bundy jsou sice těžší než ty s méně vrstvami, ale o to odolnější.

Moje volba: Bunda Montbell Storm Cruiser Jacket Dámská, 269 g

Pánská: Bunda Montbell Storm Cruiser Jacket Pánská, 284 g

Lehčí, méně odolná varianta: Bunda Montane Minimus Lite Jacket dámská, 191 g

Pánská: Bunda Montane Minimus Lite Jacket pánská, 213 g

– Mikina nebo lehká bunda

Vzhledem k tomu, že rychle prochladnu, vždycky s sebou mám pár vrstev oblečení navíc. Většina lidí jich pravděpodobně tolik nepotřebuje.

Moje volba ultralehké sbalitelné bundy, která je skvělá při sportu a je o dost praktičtější i pohodlnější než klasická mikina: Bunda Montbell U.L. Thermawrap Parka dámská, 236 g

Pánská: Bunda Montbell U.L. Thermawrap Parka pánská, 277 g

Moje volba mikiny: Montane Groove Hoodie Pull-on Women's, 257 g (už se nevyrábí)

Dámská alternativa: Mikina The North Face W 100 Glacier Full Zip dámská, 260 g

Pánská alternativa: Mikina The North Face W 100 Glacier Full Zip pánská, 313 g

Moje volba druhé lehké mikiny: Mikina Montane Allez Micro Pull-on dámská, 134 g (už se nevyrábí - alternativou je nyní velmi podobná Mikina Montane Protium Lite Pull-on dámská, 161 g)

Pánská: Mikina Montane Protium Lite Pull-on pánská, 193 g

– Péřová bunda

Pokud chcete být připraveni na všechno, kvalitní péřovou bundu prostě musíte mít. Nejen na treky, ale i jako skvělé zateplení při procházkách po městě v chladném počasí, nebo také jako vrstvu navíc do spacáku.

Moje volba: Péřová bunda Cumulus Incredilite Endurance Lady, 325 g

Pánská: Péřová bunda Cumulus Incredilite Endurance, 365 g

Lehčí alternativa pro dámy: Péřová bunda Montbell Superior Down Parka dámská, 225 g

Lehčí alternativa pro pány: Péřová bunda MontBell Superior Down Parka pánská, 252 g

– Trekové kalhoty

Na treky a výlety budete potřebovat pohodlné kalhoty, které ideálně rychle schnou. Například, kalhoty s odepínacími nohavicemi, které můžete rychle přetvořit v kraťasy, jsou na dlouhé cestování praktické. Někdo může preferovat strečové legíny.

Moje volba: Legíny Montane Ineo Lite Pants dámské, 216 g

Pánské: Legíny Patagonia Endless Run Tights pánské, 189 g

Odepínací kalhoty: The North Face W Exploration Convertible Pant dámské, 320 g

Pánské: The North Face M Exploration Convertible Pant pánské, 385 g

Teplejší alternativa legín: Montane Ineo Pants Women's, 265 g

– Městské kalhoty

Ideální jsou takové kalhoty, které se nemačkají a nezůstávají na nich skvrny. Džíny jsou fajn, ale určitě ne ultralehké. Pokud si zvolíte tmavou barvu, budete v nich moct jít i do divadla.

Doporučuju: Kalhoty BREDDY'S BIOS+ dámské i pánské, od 313 g

– Triko s dlouhým rukávem

Ideální je takové tričko, které bude vhodné na běžné nošení a poslouží i jako termo triko na výlety. Proto je dobré ujistit se, že triko nejen dobře vypadá, ale dobře odvádí pot, nesmrdí, a je přirozeně antibakteriální. V takovém případě není nic lepšího než merino vlna.

Moje volba: Triko Icebreaker 175 Everyday LS Crewe dámské, 141 g

Pánské: Triko Icebreaker Oasis LS Crewe pánské, 213 g

– Triko s krátkým rukávem

Opět je ideální volbou triko z merino vlny. Je dobré mít s sebou alespoň dvě, abyste jedno mohli mít na sobě, zatímco druhé perete. Já jich s sebou mám víc, protože si někdy ráda vezmu triko s potiskem, někdy tílko a pod.

Moje volba: Triko Icebreaker Tech Lite III SS dámské, 107 g

Pánské: Triko Icebreaker Tech Lite III SS pánské, 137 g

Tílko: Tílko Icebreaker Siren Tank dámské, 71 g

– Termo legíny

Termo legíny jsou super na spaní ve spacáku a jako základní vrstva, když je chladno. Opět doporučuju materiál merino vlnu.

Moje volba: Legíny Icebreaker Oasis Leggings Black dámské, 168 g

Pánské: Legíny Icebreaker Oasis Leggings Black Men's, 177 g

– Ponožky na treky

Dobré ponožky můžou zabránit vzniku puchýřů a plísní na nohou. Já nosím jeden pár kotníkových ponožek, jeden stylovější pár ponožek a dva páry silnějších trekových ponožek. Ti, kteří trpí na puchýře okolo prstů, by mohli ocenit prstové ponožky.

Moje volba (kotníkové ponožky): Ponožky Icebreaker Run+ Micro Ultralight Cushion dámské, 30 g

Pánské: Ponožky Icebreaker Run+ Micro Ultralight Cushion pánské, 30 g

Moje volba (městské ponožky): Ponožky Darn Tough dámské Lifestyle Crew Lightweight no cushion, 40 g

Pánské: Ponožky Darn Tough pánské Lifestyle Crew Lightweight no cushion, 47 g

Moje volba (ponožky na treky): Darn Tough 1/4 Midweight with cushion Women's, 56 g

Pánské: Darn Tough 1/4 Midweight with cushion Men's, 66 g

Doporučuju (prstové ponožky): Ponožky Injinji Trail Midweight Mini Crew, 54 g

– Spodní prádlo

Protože si většinu času peru prádlo v ruce, obzvlášť ocením mít prádlo s přirozenou antibakteriální schopností. Ačkoliv bych jako ultimátní minimalista mohla mít jen dva kusy kalhotek a ty střídat, mám kousky čtyři a jedny hezčí k tomu. Podprsenky mám dvě - jednu sportovní merino podprsenku a jednu hezčí, když se vydávám večer do města. Můžu je navíc nouzově použít i jako plavky.

Moje volba kalhotek: Kalhotky Icebreaker Siren Bikini Black dámské, 22 g

Moje volba sportovnní podprsenky: Podprsenka Icebreaker Sprite Racerback Bra Black, 62 g

Pánské: Boxerky Icebreaker Anatomica Boxers pánské, 53 g

Pánská alternativa: Boxerky SAXX Quest Boxer Brief, 73 g

– Čepice/šála

Vždycky nosím něco na hlavě, až už je léto, kdy si chráním hlavu před sluncem, nebo zima, kdy mě čepice z merino vlny chrání před promrznutím.Na krku nosím nákrčník z merino vlny, který můžu použít také na zakrytí hlavy, pokud jsem v muslimské zemi.

Moje volba na ochranu proti slunci: Kšiltovka Montbell Breeze Dot Crushable Cap, 27 g

Alternativa: Klobouk Montbell Fishing Hat, 62 g

Moje volba čepice na chladné počasí: Čepice Icebreaker Pocket Hat, 39 g

Moje volba nákrčníku: Nákrčník Icebreaker Flexi Chute, 49 g

– Šaty/sukně/kraťasy

V létě osobně radši nosím sukni než kraťasy a to i na treky. Šaty nosím, když chci vypadat dobře. Tahle kategorie je ale hodně o osobních preferencích. Další možností jsou odepínatelné kalhoty, které jsem zmiňovala výše.

Moje volba sukně: Sukně, kterou mám léta a vůbec nevím odkud

Moje volba šatů: Šaty Icebreaker Yanni sleeveless dress, 144 g

Sarong - dlouhá sukně, kterou lze zavázat různými způsoby a oceníte ji hlavně v muslimských zemích a horkém počasí: Traveler's Tree Silk Sarong, 68 g

Dámské kraťasy: Kraťasy Montane Tucana Lite Shorts dámské, 165 g

Pánské kraťasy: Kraťasy Montane Terra Shorts pánské, 157 g

– Voděodolné ponožky

Hodí se k ultralehkým prodyšným botám, které nemají membránu a v zimě a mokru v nich může být zima. Nemůžu si tyto ponožky vynachválit, díky nim nemusím nosit neprodyšné a těžké membránové boty.

Moje volba: Voděodolné ponožky Bridgedale Storm Sock LW Ankle, 90 g

– Rukavice

Pokud se nechystáte lyžovat, lehké rukavice by vám měly vystačit. Osobně používám rukavice z merino vlny, protože jsou lehké, teplé a univerzální.

Moje volba: Rukavice Icebreaker Quantum Gloves, 38 g

– Pásek

Hodí se nějaký strečový a plochý, aby byl pohodlný i na delší cesty a netlačil pod bederním pásem batohu.

Moje volba: Pásek Arcade Belt, 62 g

– Voděodolné kalhoty

Nemám s sebou voděodolné kalhoty, protože většina mých treků jsou krátké a počasí lze na tuto dobu odhadnout. Lidé je ale mají rádi a na delší treky se určitě vyplatí je s sebou mít.

Lehké kalhoty pro ženy: Kalhoty nepromokavé Montbell Rain Trekker Pants dámské, 150 g

Pánské: Kalhoty nepromokavé Montbell Rain Trekker Pants pánské, 173 g

Odolnější varianta pro ženy: Kalhoty nepromokavé Montbell Storm Cruiser Pants dámské, 184 g

Pánské: Kalhoty nepromokavé Montbell Storm Cruiser Pants pánské, 211 g

– Pláštěnka

Obvykle pončo proti dešti nenosím. Pokud jsem na nějakém místě, kde zrovna hodně prší, většinou si koupím jen jednoduché igelitové pončo na místě. Pokud se ale vydáváte do oblastí, kde déšť očekáváte častěji, je určitě dobrá volba mít s sebou pončo, které bude trvanlivější.

Levné a lehké, ale ne moc odolné pončo: Pončo lehké Easy Camp, 43 g

Odolné ultralehké pončo: Pončo Sea to Summit Ultra-Sil Nano Poncho, 142 g

Odolné ultralehké pončo, ze kterého lze postavit tarp: Pončo / přístřešek Sea to Summit Ultra-Sil Nano Tarp Poncho, 197 g

+ Dámský balíček

Ke klasickému dámskému outfitu a základnímu městskému oblečení, které jsem zmínila výše, mám s sebou také hezké tričko a sukni na jakékoliv společenské události.Také jeden top, který si oblékám, když jdu do baru, kde moje oblíbené merino triko moc parády neudělá. udělá v baru víc parády než obyčejné merino triko. Tohle “sváteční” oblečení mám sbalené v odděleném kompresním obalu. Opět je to o osobních preferencích, pro někoho jsou tyhle položky zbytečný luxus.

4) Boty

– Boty na treky

Boty na treky mám jenom jedny a to běžecké krosové boty, které jsou lehké, měkké a pohodlné. Ačkoliv by v některých situacích a terénech byly lepší pohorky, nemám i v lehkých botách problém zvládnout cokoliv, pokud jsem na ně zvyklá. Nosit dvoje boty je pro mě zbytečné. Pokud ale potřebujete větší oporu kotníků, určitě pohorky nezatracujte. Než se v nějakých botách rozhodnete strávit rok nebo i déle, rozhodně si je nejdřív dobře vyzkoušejte.

Moje volba: Trailové boty Altra Lone Peak 8, 255 g

Pánské: Trailové boty Altra Lone Peak 8, 306 g

– boty do města

V botách, ve kterých trekuji, po městech obvykle nechodím. Jeden důvod je ten, že to nevypadá dobře. Druhý důvod je, že lehké trekové boty se na asfaltu mnohem rychleji opotřebovávají a je tedy dobré jim dát občas trochu pauzu.

Moje volba: Barefoot boty Leguano Aktiv, 172 g

+ sandály/přezůvky

Život bez sandálů si neumím představit. Používám je do tepla, do moře na ostré skály, na brodění nebo jako přezůvky do nehezkých hostelových sprch.

Moje volba: Sandály Bosky Light Y, 115 g

 

 

5) Hygiena

– zubní kartáček

Používám skládací zubní kartáček Curaprox a cestou vyměňuji hlavice.

Moje volba (pouze kartáček): Dentální sada Curaprox Travel set

Náhradní hlavice: Curaprox Travel Set Náhradní hlavice kartáčku, 4 g

Alternativa: Skládací zubní kartáček GUM Travel, 19 g

– zubní pasta

Používám koncentrovanou zubní pastu, které stačí na kartáček nanést jen malinko a tudíž zabere málo místa a dlouho vydrží.

Moje volba: Zubní pasta Ajona Stomaticum 25 ml, 42 g

– ručník

Na treku se člověk může poměrně dlouho nemýt, v běžném životě už je to o něco horší. Pokud chcete šetřit na ubytování, nemyslete, že tam na vás bude vždy nějaký ručník čekat, proto rozhodně mějte vlastní. Ideální rychleschnoucí antibakteriální miniručník.

Moje volba: Mini ručník Sea to Summit AIRlite towel, 74 g

– mýdlo

Stejně jako u ručníku není mýdlo v ubytování vždy standartem. Když už jím ale ubyování vybaveno je, nestydím se ho strčit do kapsy na budoucí použití, hotelová minimýdélka jsou totiž naproto ideální. Osobně preferuji tuhé mýdlo před tekutým, aby se mi nikde nevylilo.

Moje volba: Přírodní mýdlo Ponio z bambuckého másla, 100 g

Alternativa univerzální tekuté mýdlo: Univerzální mýdlo Lifeventure All-Purpose Soap, od 127 g

– nůžky/kleštičky na nehty
+ šampon

Tuhý šampon zabere málo místa, když je koncentrovaný, tak navíc dlouho vydrží a nikde se nevylije. Šampon je také mnohem lepší na ruční praní oblečení než mýdlo, pokud s sebou nechcete mít prací prostředek či mýdlo s jelenem zvlášť.

Moje volba: Tuhý šampon Ponio Šampúch, 60 g

+ obal na mýdlo

Pokud namísto tekutého mýdla a šamponu zvolíte ty tuhé, budete na ně potřebovat nějaký obal, aby se vám nerozblemcaly po celém batohu. Dá se použít obyčejný pytlík nebo plastová krabička, ale i tam se vám mýdlo po čase rozpatlá, pokud nestihne dobře vyschnout. Proto je dobré mít skladný obal, ve kterém mýdlo vyschne, i když ho dáte dovnitř úplně mokré a zároveň vám nezašpiní okolní věci.

Moje volba: Pouzdro na tuhé mýdlo Matador FlatPak Soap Bar Case, 11 g

+ deodorant

Na treku se bez něj vydržet dá, mezi lidmi je to bez něj skoro neslušné.

Moje volba: Přírodní deodorant Ponio, 84 g

+ zrcátko
+ hřeben/kartáč

Dají se sehnat různé skladácí, některé třeba už i kombinované se zrcátkem. Pokud máte vlasy krátké nebo se vám necuchají, dá se vydržet bez něj s tím, že si ho jednou začas od někoho půjčíte nebo na nějaký narazíte někde na hotelu.

+ antibakteriální gel/sprej

V závislosti na tom, kam se chystáte, to nemusí být úplná nutnost, pokud ale plánujete i nějaké rozvojové země, rozhodně doporučuji mít nějaký s sebou.

Moje volba: Antibakteriální sprej na ruce HAAN, 46 g

+ krémy všeho druhu

Vždy vyrážím s nějakým základním krémem jako Nivea nebo Indulona a po cestě pak doplňuji vším, co je zrovna k mání. K tomu je dobré mít nějakou šikovnou lahvičku.

Moje volba tubičky na krém: Lahvička 60 ml, 15 g

+ toaletní papír/kapesníky

Bez toaletního papíru ani ránu. Mnohem více než v přírodě, kde se dá ledasčím nahradit, to platí například pro cestovaní po Asii, kde na toaletní papír na veřejných záchodech, v restauracích nebo dokonce i ve většině levnějších hotelů narazíte pouze zřídka.

 

6) Elektronika

– počítač

Počítač je pro digitálního nomáda ta nejnepostradatelnější věc. Zároveň ale také asi ta nejtěžší. Nějakou dobu mi trvalo najít něco s dobrým poměrem výkonu, spolehlivosti, váhy a ceny. Ty nejlehčí počítače, které váží obvykle něco přes kilo obvykle stojí třicet tisíc a víc. Počítač ale tahám v každém počasí v batohu, do různého pochybného MHD, nechávám ho v hostelech, párkrát jsem s ním i trekovala a stanovala atd., mám poměrně vysokou pravděpodobnost, že ho rozbiju nebo mi ho někdo ukradne (naštěstí se mi to zatím nestalo), proto se mi nechtělo investovat tolik. Nakonec jsem to vyřešila starším repasovaným počítačem (1,2 kg), ty se dají sehnat opravdu levně a i když může být koupě neoriginálního počítače zrádná, podle mých dosavadních zkušeností se vyplatí. Pro pohodlí a urychlení s sebou mám i malou bezdrátovou myš a podložku.

V závislosti na vaší práci možná nebudete nutně potřebovat počítač, ale můžete si vystačit třeba jen s tabletem s klávesnicí, tam se s váhou dostanete mnohem níž.

– obal na notebook

Notebook je zásadní věc, proto je potřeba ho mít pěkně v bezpečí v dobrém obalu. Doporučuji nepromokavý, abyste se nemuseli stresovat pokaždé, když někde zmoknete nebo když třeba jen cestujete vlhkými tropickými oblastmi.

Moje volba: Pouzdro na notebook Matador Laptop Base Layer, 157 g

– mobilní telefon

Bez telefonu by dnes už asi nikdo nikam nevyrazil. Nejenže je to důležitý bezpečnostní prvek pro přivolání pomoci v běžném životě i na treku nebo obecně na cestách. Hodí se i na mapy, informace všeho druhu kdykoliv a kdekoliv (téměř) nebo jen na ukrácení dlouhé chvíle. Navíc ale lze z chytrého telefonu vyřídit i spoustu pracovních záležitostí, můžete se tak často bez obav vydat někam na výlet i během pracovního dne. Vždy si do telefonu pořiďte místní SIM kartu, abyste měli přístup k internetu a nemuseli se spoléhat na to, že hotelová WiFi bude fungovat nebo že se na ni stihnete s pomocí místních MHD včas dostat.

USB a nabíjecí kabel: Navíjecí USB kabel PremiumCord, 25 g

– sluchátka

Sluchátka k telefonu a počítači jsou nepostradatelná nejen ve chvíli, kdy kvůli zpožděnému letu trčíte na letišti a nemáte do čeho píchnout. Hlavně ale proto, že asi budete čas od času muset uskutečnit nějaký pracovní hovor a možná ne vždy najdete ideální klidné a tiché místo. Proto je dobré mít sluchátka, která dobře tlumí okolní hluk, což platí nejen o sluchátkách samotných, ale také o mikrofonu sluchátek.

– powerbanka

Jelikož budete pravděpodobně často pracovat z mobilu během výletů nebo různých přesunů, bude se vám mobil možná vybíjet o něco rychleji, než jste zvyklí.

Moje volba: Powerbanka Nitecore NB 20000, 325 g

Lehčí alternativa s menší kapacitou: Powerbanka Nitecore NB 10000, 150 g

– čelovka a jiné svítilny

Pro různé účely se hodí různá světýlka. Na treky je důležitá čelovka, která vám umožní pohyb s volnýma rukama. Do špatně osvětlených místností se hodí různé minilucerničky. Na večerní posezení ve stanu mám zase ráda solární lucerničku, u které můžu plýtvat baterií.

Moje volba čelovky: Miničelovka Petzl BINDI, 34 g

Alternativa velmi výkonná čelovka: Čelovka Petzl SWIFT RL, 101 g

Solární lucerna: Solární lucerna Luci EMRG, 63 g

Šikovná mini baterka/lucerna: Svítilna/lucerna na klíče Nitecore TIKI, 12 g

+ zásuvkový adaptér

Český kabel je překvapivě dost univerzální a sama jsem adaptér zatím nikde nepotřebovala. Je ale dobré mít na paměti, že to rozhodně nemusí být pravidlo a situaci si radši vždy před překročením hranic ověřte. Rozhodně je dobré shánět rovnou univerzální adaptér. Adaptéry se dají sehnat i po cestě, ve větších městech v obchodech s elektronikou nebo na letičtích v odbavené zóně.

 

7) Jídlo, pití a vaření

– hrnec/miska/hrneček

Mít vlastní nádobí se nehodí jenom na treku, ale také třeba na zalití kávy nebo čínské polévky, když zrovna není nic jiného k dispozici.

Moje volba ešusu: Nádobí GSI Halulite Minimalist II, 182 g

Obyčejnější alternativa: Titanový hrnec Keith Mug, 105 g

Alternativa pro dva: Sada nádobí GSI Halulite Microdualist II, 505 g

Moje volba misky: Skládací miska Sea to Summit X-Bowl, 80 g

Moje volba hrnku: Skládací hrnek Sea to Summit X-Mug, 65 g

– příbor

Ideální je spork nebo skládací příbory.

Moje volba: Lžíce s vidličkou a nožem UCO Switch Spork Eco, 18 g

Alternativa spork: Lžíce s vidličkou a nožem Sea to Summit Delta Spork, 10 g

Vychytávka do Asie: Jídelní hůlky Montbell Stuck in nobashi chopsticks, 14 g

+ lahve na vodu

Skládací lahve jsou skvělé především na letištích, kde lehce projdete kontrolou s prázdnou složenou lahví, kterou si následně v odbaveném prostoru doplníte z fontánky. Jelikož prázdné nezabírají téměř zádné místo, můžete mít nějakou vždy v pohotovosti. Když ji nenaplníte úplně, vejde se i do kapsy na procházku po městě. Samozřejmě ale můžete používat i úplně obyčejné PET lahve.

Moje volba: Skládací lahev Platypus SoftBottle 1 l, 25 g a Skládací lahev Platypus Platy Bottle 2l, 36 g

– filtr na vodu

Filtr na vodu se hodí nejen na treky, kde pijete vodu z potoka. Na cestách ho na denní bázi využívám k filtrování vody z vodovodu, abych v zemích, kde se voda z kohoutku nedá pít, nemusela neustále kupovat balenou. Pro případ nouze na treku je dobré přibalit i pár tablet na dezinfekci vody, které si poradí i s velkým znečištěním a viry.

Moje volba: Vodní filtr Platypus QuickDraw, 67 g

– vařič a palivo

S plynovou kartuší nemůžete do letadla a v různých zemích může být někdy obtížné dobrou plynovou kartuši vůbec sehnat. Proto je dobré mít s sebou jen co nejmenší vařič a naučit se vyrábět jednoduchý vařič na tekutý líh, který snadno seženete v lékárně, nebo na benzín. Vyrábí se z klasické nápojové plechovky, takže ho s sebou standartně nemusíte nosit, ale vždy si podle potřeby vyrobíte nový.

Moje volba vařiče na plyn: Vařič Robens Fire Midge Titanium, 43 g

Vařič na tekutý líh: Vařič vyrobený z plechovky

– nůž a/nebo multifunkčí nástoje

Na treky je nůž naprosto bez diskuze. Hodí se mi ale mnohem častěji, například ve sdílených hostelových kuchyní, kde jsou všechny nože obvykle tupé. Osobně mám ráda multifunkční "švýcarák", kde mám i další nástroje na různé problémy.

Doporučuji: Nůž Deejo, od 27 g

Multifunkční nástroje: Multifunkční kleště Leatherman Squirt PS4, 57 g

– zapalovač/křesadlo

Zapalovač koupíte kdekoliv, jen na to předtím, než vyrazíte na trek, nesmíte zapomenout. Pro případ, že zapomenete nebo do vyšších nadmořských výšek, kde klasický zapalovač kvůli nízkému tlaku často selhává, doporučuji křesadlo (nezapomeňte se s ním před cestou naučit zacházet).

Křesadlo: Křesadlo UCO Survival Fire Striker, 29 g

 

8) Ostatní

– lékárnička

Lékárničku si buďto můžete sestavit sami nebo si můžete pořídit už hotovou vybavenou, rozhodně byste ale měli nějakou mít a vědět, co je co a jak se co používá. K tomu určitě přidejte nějaké léky, což ani ve vybavených lékárničkách standardně nenajdete. Základem je něco na bolest, na teplotu a na průjem. Není také špatné mít v zásobě antibiotika, která se v mnoha zemích dají sehnat i bez receptu.

Doporučuji: Lékárnička Supportmed, 166 g

– opravy: záplaty, jehla a nit, lepenka

Při každodenním používání se můžete spolehnout na to, že se čas od času něco rozbije. Pravděpodobně to začne dírami na ponožkách a dalším oblečení, může se vám ale také roztrhnout bunda nebo stan nebo rozbít cokoliv jiného. Pokud vedle sebe zrovna nemáte profesionála, je dobré, když jste schopni vašemu gearu poskytnout první pomoc sami.

Jehla a nit jsou základ, na velké díry nejsou také špatné nažehlovací záplaty.

Záplaty na stan, bundu, karimatku a další:Opravná záplata Tear Aid Repair Kit Typ A, 46 g

Univerzální lepenka:Lepicí páska Lifeventure Duct Tape, 56 g

+ trekové hole

Trekové hole se hodí nejen na chození po horách nebo na stavění přístřešku. Pokud je v hotelu například položíte přes dvě skříňky, vznikne vám krásný sušák na prádlo.

Moje volba: Trekové hole Fizan Compact, 162 g

+ ochrana batohu do letadel a MHD

Při různých přesunech může váš batoh snadno přijít k újmě. Může to být při cestování letadlem, kdy se s batohem všemožně hází a snadno se může stát, že se někde nějaký z popruhů zasekne. Může to ale být i při přesunech místními autobusy, kdy se s batohem hází úplně stejně a batoh k tomu ještě sedí na střeše anebo je naopak bez milosti narván do nejrůznějších těsných prostorů. Na letišti máte většinou možnost využít služby zabalit batoh do fólie. To ostatně zvládnete s rolí potravinářské fólie i sami. Není to ale zrovna nejekologičtější varianta a pro přesuny autobusem to ani není moc praktické. Existují speciální batohové letadlové obaly, ty jsou ale podle mě zbytečně těžké a drahé. Osobně pro tento účel používám starou a už lehce proděravělou pláštěnku na batoh, co se roky válela doma ve skříni. Ideální je co největší, aby se do ní dal batoh obalit skoro celý. Pak stačí po stranách udělat dírky a sepnout kolem batohu karabinou nebo zavázat provázkem.

+ sluneční brýle

Jak na parádu, tak pro užitek a ochranu očí.

+ opalovací krém

Doporučuji: Opalovací krém Lifesystems Sport SPF 50, 50 ml, 61 g

Alternativa včetně balzámu na rty s SPF: Opalovací krém s balzámem Lifesystems SPF 50 Combi Stick, 20 ml, 33 g. Po vypotřebování krému se dá balzám na rty nosit samostatně.

+ repelent

Repelent proti hmyzu je potřeba především v tropických oblastech, ale rozhodně nejen tam. Nějaký repelent se sice dá sehnat relativně všude, ovšem ty obyčejné jsou dost často k ničemu. Nejúčinnnější jsou repelenty obsahující DEET.

Doporučuji: Repelent Lifesystems Expedition Sensitive proti komárům a klíšťatům, od 35 g

+ propiska a sešit

Pokud si nepíšete cestovní deník, bez bloku se obejdete. Ovšem propiska se hodí i na vyplňování různých dokumentů například na letišti nebo na pohledy.

Moje volba propisky: Pero Fisher Space Pen The Stowaway, 5 g

Další situační vymoženosti

 

Co se skrývá v balíčku rozmarné slečny

 

Těšíme se na vaše komentáře a budeme rádi, když nám dáte vědět o dalších vychytávkách, o kterých třeba ještě nevíme.

 

šaty merino icebreaker