Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Pod 7 kilo Menu
  • Darn Tough

Celoroční gearlist aktivního digitálního nomáda

 

Gearlist digitálního nomáda

 

Tento seznam vychází z mých zkušeností za poslední rok, který jsem strávila jako digitální nomád především v Asii v Himalájích. Během té doby jsem samozřejmě v pracovní dny trávila spoustu času v ubytováních. Kromě toho jsem ale také podnikla spoustu kratších i delších výletů i treků, během kterých jsem soběstačně stanovala včetně vaření i v teplotách pod nulou.

Digitální nomádství se dá dělat mnoha způsoby. Můžete například cestovat jen po městech a mít vždy ubytování. Nebo si můžete najít klidnou pláž v Thajsku s levným ubytováním poblíž. V těchto a dalších případech s sebou nepotřebujete téměř nic. Proto jsme zavedli označení "aktivní digitální nomád". To znamená digitální nomád, který je kromě života ve městě na hotelu u zásuvky a krátké výlety připraven i na náročnější treky v různých podmínkách a vlastně téměř na všechno. To, na co se připravit a na co se těšit, pokud se rozhodnete žít život aktivního digitálního nomáda, shrnuju v článku na blogu.

Balení aktivního digitálního nomáda, který navíc nemá konkrétní plány a nikdy neví, kam pojede dál a co tam bude dělat, je o dost jiné oproti balení na trek. Nebalíte se totiž na jeden konkrétní trek do konkrétních podmínek, ale balíte se na všechny příležitosti a pokud se neplánujete cíleně vyhýbat zimě, tak i do všech ročních období.

Mně to navíc komplikuje fakt, že jsem do určité míry marnivá ženská a chci s sebou mít něco do společnosti - sukně, šaty, líčení a spoustu dalšího. To je něco, co běžně nedáváte do jednoho batohu se stanem, ale když se rozhodnete na cestě žít mít všechny možnosti otevřené, jinak to nejde, i když pánové to asi budou mít o něco jednodušší.

Proto se rovnou přiznávám, že pod 7 kilo se tentokrát nevejdu. Není to ale až taková ostuda, jelikož jsem připravená skoro úplně na všechno. S takto plně naloženým batohem se navíc většinu času nepohybujete. Například pokud se chystáte na trek, upravíte obsah batohu podle momentálních potřeb a zbytek necháte sedět někde v klidu v hotelu.

Položky, které považuji za úplný základ a neměly by chybět, jsem označila pomlčkou ( – ), a položky, které považuji za volitelné, jsem označila znamínkem plus ( + ). Po rozkliknutí získáte ke každé položce více informací.

Autorka seznamu: Kačka Šafářová alias Kacka the Mudstomper, revize Pod 7 kilo

 

digitální nomádství

 

1) Balení a organizace

– hlavní batoh

Pokud se chcete zabalit na všechna roční období, zároveň mít veškeré vybavení, které potřebujete na treky a zároveň občas vypadat dobře a mít s sebou veškeré své pohodlí, doporučuji batohy s objemem 50l. Do něj byste se měli pohodlně vejít a zároveň většinou stále není příliš velký do letadel. Pravděpodobně budete poměrně často létat, ale pokud plánujete zároveň i nějaké větší treky, je lepší zůstat u trekového batohu, než zvolit kabinovku, která vám sice usnadní létání, ale dlouhodobě na zádech nebude tak pohodlná.

Moje volba: Batoh Gossamer Gear Gorilla 50, 850 g

Odolnější alternativa: Batoh Hyperlite Mountain Gear Unbound 40, 843 g

– malý batoh

Rozhodně budete potřebovat druhý - menší batoh, se kterým se budete pohybovat po městech nebo který budete mít s nejdůležitějšími věcmi vždy u sebe, například když velký batoh odkládáte do zavazadlového prostoru dopravních prostředků. Také ho budete brát na jednodenní výlety. Ve výsledku jsem používala tento batoh častěji než svůj hlavní batoh, který jsem často nechala odložený někde na hotelu. Z toho důvodu se mi neosvědčily sbalitelné superlehké minibatůžky, které na takovou intenzitu používání zkrátka nejsou dělané. Doporučuji tedy takový batoh, který je stále sbalitelný (bez konstrukce), ale z tlustší a odolnější látky.

Moje volba: Batoh Gossamer Gear Minimalist 19 Daypack, 335 g

Nepromokavá alternativa: Sbalitelný batoh Matador Freerain 28, 370 g

– ochrana věcí v batohu proti vodě

Abyste se ve špatném počasí nemuseli stresovat ani s další elektronikou, oblečením, spacákem a dalším, je dobré s sebou mít nějaké nepromokavé vaky a pytlíky. Za mě je ideální věci v batohu roztřídit do menších nepromokavých pytlíků, což vám zároveň pomůže s organizací, a následně celý batoh zakrýt pláštěnkou.

Moje volba: Nepromokavý vak Sea to Summit Ultra-Sil Nano Dry Sack (kombinuji různé velikosti), 28 g a Pláštěnka na batoh Osprey Ultralight Raincover, 105 g (používám velikost L, pod kterou se mi vejde i pěnová karimatka)

Alternativa nepromokavé vložky pro celý batoh: Nepromokavá vložka Osprey Ultralight Pack Liner, 81 g

Na drobnosti: Vodotěsné pouzdro Fidlock Hermetic bag, 75 g. Ačkoliv existuje jednodušší a mnohem lehčí alternativa, Fidlock oceníte především v obydlených přímořských oblastech, když se ocitnete na pláži (kvůli práci samozřejmě s telefonem), chcete se jít vykoupat a nemá vám kdo pohlídat věci. Navíc mnohem déle vydrží.

Jednodušší alternativa na drobnosti: Vodotěsný sáček aLOKSAK, od 12 g

– pouzdro na hygienu

Hygienické potřeby je dobré sbalit pěkně pohromadě, aby se dobře hledaly a aby se v případě otevření nějaké lahvičky nevylily do batohu. Pro cestování letadlem by toto pouzdro nebo sáček měly být průhledné a neměly by být větší než 1 litr.

Moje volba: Toaletní taška Osprey Wash Bag Carry On,, 40 g

Alternativa: Sáček/necesér 1 litrový Lewis N. Clark 3-1-1 Carry-on Pouch, 25 g

+ kabelka/skrytá kapsa/ledvinka

Do města nebo i kdykoliv jindy, kdy nepotřebuju batoh, ale jen něco na mobil a peněženku, se hodí malá sbalitelná kabelka (pánům jiná malá taštička, když kapsy náhodou nestačí). Používám ji i v rámci organizace batohu, abych vždy peněženku a doklady snadno a rychle našla.

Moje volba: Kabelka Montbell U.L. Mono Pouch, 23 g

Alternativa ledvinka: Ledvinka Gossamer Gear Bumster, 85 g

Alternativa skrytá kapsa pod oblečení: Skrytá ledvinka Eagle Creek Undercover Money Belt, 28 g

+ další organizéry

 

2) Spaní

– spací pytel/quilt

Spací pytel můžete zvolit s výplní ze syntetických materiálů nebo peří. Kdo si balí nalehko, sáhne po tom péřovém, protože peří je v poměru k tepelnému komfortu mnohem lehčí než syntetika. Pokud máte nafukovací karimatku, můžete místo spacáku použít Quilt, který je lehčí než spacák.

Moje volba, ve které s rozepnutým zipem zvládnu léto a s přidanou bundou i teploty pod nulou: Spací pytel Cumulus X-Lite 300, 465 g

Levnější alternativa: Spací pytel Cumulus Lite Line 400, 705 g

Letní alternativa: Spací pytel Cumulus Magic 100 Zip, 240 g

Zimní alternativa: Spací pytel Cumulus Teneqa 700, 1150 g

Třísezónní quilt: Přikrývka Cumulus Quilt 350, 600 g

– přístřešek/stan

Stanuji poměrně dost a vydám se i na nějaký ten delší trek, ale většinou jde přecijen o kratší víkendové akce na 1-3 noci. Během pracovního týdne jsem ubytovaná v dosahu zásuvky a internetu, takže stan smutně sedí v batohu. Proto doporučuji stan, který je po sbalení co nejmenší, byť to může být na úkor pohodlí. Priority jsou tady ale samozřejmě hodně individuální.

Moje volba: Jednoplášťový přístřešek Gossamer Gear The One, 625 g. Ač se jedná o stan pro jednoho, používám ho jako těsnější stan pro dva, pro jednoho je to palác.

Alternativa stanu pro jednu osobu: Stan NEMO Hornet Elite Osmo™ 1P, 840 g

Minialternativa - tarp: Pončo / přístřešek Sea to Summit Ultra-Sil Nano Tarp Poncho, 197 g

Pohodlná alternativa pro dva: Stan MSR Hubba Hubba NX, 1623 g

– karimatka

Karimatku si můžete vybrat nafukovací nebo pěnovou. Jelikož na své věci nejsem vždycky úplně hodná a navíc se na karimatce ráda poválím nebo posedím i přes den bez stanu, volím raději pěnovou, která je mnohem odolnější a funguje, i když je v ní díra. Pokud jste na své věci přiměřeně opatrní, můžete zvolit nafukovací karimatku, která je zase mnohem pohodlnější.

Moje volba: Karimatka Therm-a-Rest Z-Lite, 370 g

Nafukovací alternativaNafukovací karimatka NEMO Tensor™ Insulated, 435 g

Alternativa do velmi nízkých teplot: Nafukovací karimatka Therm-a-Rest NeoAir XTherm NXT, 460 g

+ extra podlážka/plachta

Pokud stavíte stan na ostrých kamenech, na trní nebo na jiném nepříjemném a hrubém povrchu, je dobré mít extra plachtu pro ochranu podlážky. Pokud zvolíte místo stanu pouze tarp, bude se hodit o to víc. Je také skvělá jako podsedák na mokrý povrch nebo i na sníh.

Moje volba: Tyvek, 100 g

+ maska na spaní

Nepostradatelná drobnost, která zpříjemní jak dlouhé cesty v MHD, spaní na letišti atd., tak noci v hostelech, kde nemáte kontrolu nad tím, kdy se zhasne světlo. Důležité jsou polštářky okolo nosu, aby škvírami nepronikalo dovnitř světlo.

Moje volba: Maska na spaní Daydream, 14 g

+ hygienický spací vak

Pokud neradi spíte pod mnohokrát použitými a nepranými přikrývkami, možná oceníte lehkou vložku, která vás od špíny ostatních odizoluje. Hodí se také na ochranu spacáku, aby se do něj nedostávaly nečistoty, když jdete po treku bez sprchy spát.

Doporučuji: Hedvábný spací vak Lifeventure Silk Ultimate Liner, 133 g

 

stan gossamer gear the one

 

3) Oblečení

– nepromokavá membránová bunda

Nepromokavá bunda se hodí nejen na trek, ale i do města. Důležitým parametrem membrány je vodní sloupec, ale také paropropustnost, abyste se v bundě nezapařovali. Třívrstvé membrány jsou odolnější než ty méně vrstvé, ale většinou také těžší.

Moje volba: Nepromokavá bunda Montbell Storm Cruiser Jacket dámská, 269 g

Pánská: Nepromokavá bunda Montbell Storm Cruiser Jacket pánská, 284 g

Lehčí, méně odolná alternativa: Bunda Montane Minimus Jacket dámská, 172 g

Pánská: Bunda Montane Minimus Jacket pánská, 186 g

– mikina nebo slabá bunda

Jelikož jsem věčně zmrzlá, mám s sebou teplých vrstev poměrně dost. Hodí se nejen na treku v horách, ale často i ve městě. Jestli je také budete potřebovat všechny, záleží na vaší otužilosti.

Moje volba slabé univerzální bundy, která je pohodlná na sport a při pochůzkách po městě vypadá mnohem lépe než tlustá mikina: Bunda Montbell U.L. Thermawrap Parka dámská, 236 g

Pánská: Bunda Montbell U.L. Thermawrap Parka pánská, 277 g

Moje volba mikiny: Mikina Montane Groove Hoodie Pull-on dámská, 257 g

Alternativa dámská: Mikina The North Face M 100 Glacier Full Zip dámská, 241 g

Alternativa pánská: Mikina The North Face M 100 Glacier Full Zip pánská, 315 g

Druhá slabší mikina: Mikina Montane Allez Micro Pull-on dámská, 134 g

Pánská: Mikina Montane Allez Micro Pull-on pánská, 150 g

– péřová bunda

Pokud chcete být připraveni na všechno, je dobrá péřová bunda nutností. Nejen na treky v horách, ale i do zimních měst nebo jako přídavná vrstva do sacáku.

Moje volba: Péřová bunda Cumulus Incredilite Endurance Lady, 325 g

Pánská: Péřová bunda Cumulus Incredilite Endurance, 365 g

Slabší alternativa dámská: Péřová bunda MontBell Superior Down Parka dámská, 225 g

Slabší alternativa pánská: Péřová bunda MontBell Superior Down Parka pánská, 252 g

– kalhoty na treky a na výlety

Na treky a výlety budete potřebovat pohodlné kalhoty, ideálně rychleschnoucí. Praktické jsou například kalhoty s odepínacími nohavicemi, ze kterých můžete rychle udělat kraťasy. Dámy zase možná upřednostní pružné legíny.

Moje volba: Legíny Montane Ineo Lite Pants dámské, 216 g

Kalhoty s odepínacími nohavicemi: Kalhoty odepínací The North Face W Exploration Convertible Pant dámské, 320 g

Pánské: Kalhoty odepínací The North Face M Exploration Convertible Pant pánské, 385 g

Zateplené: Legíny/kalhoty Montane Ineo Pants dámské, 265 g

– kalhoty do města

Do města jsou ideální kalhoty, které se nemačkají a nejsou na nich vidět fleky. Džíny jsou sice fajn, zato ale rozhodně nejsou lehké. Když zvolíte tmavou barvu, můžete se v nich leckde vydat třeba i do divadla.

Doporučuji: Kalhoty BREDDY'S dámské a pánské, od 313 g

– triko s dlouhým rukávem

Triko s dlouhým rukávem budete potřebovat jak na běžné nošení, tak na treky jako termoprádlo. Proto je dobré, aby bylo vyrobeno nejen z hezkého, ale zároveň z příjemného materiálu, který dobře odvádí vlhkost od těla, jako je například merino vlna. Ta je navíc přirozeně antibakteriální a dlouho odolává zápachu.

Moje volba: Triko s dlouhým rukávem Icebreaker dámské 175 Everyday LS Crewe, 141 g

Pánské: Triko s dlouhým rukávem Icebreaker pánské Oasis LS Crewe, 213 g

– triko s krátkým rukávem/tílko

Opět je dobré volit trika z merino vlny, která mají univerzální použití jak na treky, tak na běžné nošení. Minimum jsou dvě trika s tím, že budete často přepírat. Já jich v rámci "módy" mám víc - se vzorem, bez vzoru, s jiným vzorem, tílko atd.

Moje volba: Triko Icebreaker dámské Tech Lite II SS, 105 g

Pánské: Triko Icebreaker pánské Tech Lite SS, 130 g

Tílko: Tílko Icebreaker dámské Siren Tank, 71 g

– termolegíny

Jsou vhodné na spaní i jako spodní vrstva do chladného počasí. Ideální je opět merino vlna

Moje volba: Legíny Icebreaker dámské Oasis Leggings Black, 168 g

Pánské: Legíny Icebreaker pánské Oasis Leggings Black, 177 g

– trekové ponožky

Dobré ponožky můžou eliminovat vznik puchýřů i zabránit vzniku plísní na nohou. Osobně s sebou nosím jedny tenké kotníčkové, jedny slabé a dobře vypadající a dvoje tlustší trekové. Kdo trpí na puchýře, měl by na treky přidat také jedny prstové.

Moje volba (kotníčkové): Ponožky Icebreaker Dámské Run+ Micro Ultralight Cushion, 30 g

Pánské: Ponožky Icebreaker Pánské Run+ Micro Ultralight Cushion, 30 g

Moje volba (do města): Ponožky Icebreaker dámské Lifestyle Ultra Light Crew, 41 g

Pánské: Ponožky Icebreaker pánské Lifestyle Ultra Light Crew, 47 g

Moje volba (trekové): Ponožky Darn Tough dámské 1/4 Midweight with cushion, 56 g

Pánské: Ponožky Darn Tough pánské 1/4 Midweight with cushion, 66 g

– spodní prádlo

Jelikož větsinu času perete v ruce, u spodního prádla speciálně oceníte, pokud je vyrobené z přirozeně antibakteriálního materiálu. Ačkoliv bych zase mohla mít dva kusy a jen dokola přepírat, mám s sebou pro pohodlí čtvery kalhotky z merino vlny a k tomu jedny hezké pro parádu. Stejně to mám s podprsenkou, mám jednu sportovní z merina a jednu klasickou hezkou, kterou nosím do města mezi lidi. Ideálně vše v černé, aby k sobě všechno navzájem ladilo. Merino kalhotky a podprsenka se dají použít taky jako plavky.

Moje volba: Kalhotky Icebreaker dámské Siren Bikini Black, 22 g

Moje volba sportovní podprsenky: Podprsenka Icebreaker Sprite Racerback Bra Black, 62 g

Pánské: Boxerky Icebreaker pánské Anatomica Boxers, 53 g

Pánské alternativa: Boxerky SAXX Quest Boxer Brief, 73 g

– čepice/klobouk/šátek

Ať už je teplo nebo zima, něco na hlavě mám téměř pořád. V létě kšiltovku proti slunci, v zimě čepici z merina. Na krk používám nákrčník z merina, případně obyčejný dlouhý šátek, který v muslimských zemích stejně potřebuji na zakrytí hlavy.

Moje volba proti slunci: Kšiltovka Montbell Breeze Dot Crushable Cap, 27 g

Alternativa klobouk: Klobouk The North Face Horizon Breeze Brimmer Hat, 77 g

Moje volba proti zimě: Čepice Icebreaker Pocket Hat, 39 g

Nákrčník: Nákrčník Icebreaker Flexi Chute, 49 g

+ šaty/sukně/kraťasy

Do teplého počasí je dobré mít sukni nebo kraťasy. Každému vyhovuje něco jiného, já preferuji sukni, kterou nosím na treky i do města a k tomu šaty na parádu. Minimální řešením jsou výše zmíněné odepínací kaloty.

Moje volba: sukně, kterou mám už roky ani nevím odkud

Moje volba šatů: Šaty Icebreaker Yanni sleeveless dress, 144 g

Sarong - dlouhá sukně, kterou oceníte především v muslimských zemích v teplých oblastech: Sarong hedvábný Traveler's Tree, 68 g

Pánské kraťasy: Kraťasy Montane Terra Shorts pánské, 157 g

+ voděodolné ponožky

Hodí se zejména do lehkých bot bez membrány a do chladných dní. Na nepromokavé ponožky nedám dopustit, díky nim s sebou nenosím neprodyšné boty s membránou nebo těžké pohorky.

Moje volba: Voděodolné ponožky Bridgedale Storm Sock LW Ankle, 90 g

+ rukavice

Pokud zrovna nepojedete vyloženě lyžovat, měly by stačit slabé rukavice. Osobně používám rukavice z merino vlny, které jsou lehké, hřejivé a používám je i jako městské.

Moje volba: Rukavice Icebreaker Quantum Gloves, 38 g

+ opasek

 

Moje volba: Pásek Arcade, 62 g

+ nepromokavé kalhoty

Jelikož je většina mých treků na několik dnů a ne na několik týdnů, nepromokavé kalhoty jsem ze své výbavy vyřadila. Leckdo je ale ocení.

Velmi lehké dámské: Kalhoty nepromokavé Montane Minimus Pants, 141 g

Velmi lehké pánské: Kalhoty nepromokavé Montane Minimus Pants, 141 g

Odolnější alternativa dámské: Kalhoty nepromokavé Montane Pac Plus Pants, 207 g

Odolnější alternativa pánské: Kalhoty nepromokavé Montane Pac Plus Pants, 215 g

+ pláštěnka/pončo

Pláštěnku s sebou trvale nenosím, pokud se ocitnu v deštivějších oblastech, koupím si na místě jednoduché igelitové pončo. Pokud ale víte, že se v takových oblastech budete pohybovat pravidělně nebo dlouhodobě, trvanlivější pláštěnka je určitě dobrá volba. Pokud jste již na začátku zvolili místo stanu pončo/přístřešek, máte vystaráno.

Levné a lehké pončo pro krátkodobé záložní použití: Pončo lehké, 43 g

Trvanlivé ultralehké pončo: Pončo Sea to Summit Ultra-Sil Nano Poncho, 142 g

Trvanlivé ultralehké pončo/přístřešek: Pončo Sea to Summit Ultra-Sil Nano Tarp Poncho, 197 g

+ další tajemství balíčku rozmarné slečny

Kromě základního oblečení a základního městského oblečení, o kterém už jsem mluvila, s sebou mám také košili a sukni pro případné společenské události. Dále top, když chci jít například do baru, kde moje oblíbené triko z merina moc velký dojem neudělá, opravdové plavky nebo líčení. Zkrátka všechno, abych při častých pobytech ve městech mohla vypadat opravdu normálně a nemusela se vymlouvat na to, že jsem turista, když jsem oblečená sice slušně, ale pořád poměrně sportovně. Tohle oblečení udržuji stranou od všeho ostatního v samostatném kompresním obalu, jak jsem psala výše v kategorii "balení". Tato sekce je určitě hodně individuální a pro každého bude mít tenhle druh konfortu jinou váhu, za mě to ale rozhodně není zbytečnost.

 

Co se skrývá v balíčku rozmarné slečny

 

4) Boty

– boty na treky

Boty na treky mám jenom jedny a to běžecké krosové boty, které jsou lehké, měkké a pohodlné. Ačkoliv by v některých situacích a terénech byly lepší pohorky, nemám i v lehkých botách problém zvládnout cokoliv, pokud jsem na ně zvyklá. Nosit dvoje boty je pro mě zbytečné. Pokud ale potřebujete větší oporu kotníků, určitě pohorky nezatracujte. Než se v nějakých botách rozhodnete strávit rok nebo i déle, rozhodně si je nejdřív dobře vyzkoušejte.

Moje volba: Trailové boty Altra Lone Peak 7, 261 g

Pánské: Trailové boty Altra Lone Peak 7, 314 g

– boty do města

V botách, ve kterých trekuji, po městech obvykle nechodím. Jeden důvod je ten, že to nevypadá dobře. Druhý důvod je, že lehké trekové boty se na asfaltu mnohem rychleji opotřebovávají a je tedy dobré jim dát občas trochu pauzu.

Moje volba: Barefoot boty Leguano Aktiv, 172 g

+ sandály/přezůvky

Život bez sandálů si neumím představit. Používám je do tepla, do moře na ostré skály, na brodění nebo jako přezůvky do nehezkých hostelových sprch.

Moje volba: Sandály Bosky Light Y, 115 g

 

 

5) Hygiena

– zubní kartáček

Používám skládací zubní kartáček Curaprox a cestou vyměňuji hlavice.

Moje volba (pouze kartáček): Dentální sada Curaprox Travel set

Náhradní hlavice: Curaprox Travel Set Náhradní hlavice kartáčku, 4 g

Alternativa: Skládací zubní kartáček GUM Travel, 19 g

– zubní pasta

Používám koncentrovanou zubní pastu, které stačí na kartáček nanést jen malinko a tudíž zabere málo místa a dlouho vydrží.

Moje volba: Zubní pasta Ajona Stomaticum 25 ml, 42 g

– ručník

Na treku se člověk může poměrně dlouho nemýt, v běžném životě už je to o něco horší. Pokud chcete šetřit na ubytování, nemyslete, že tam na vás bude vždy nějaký ručník čekat, proto rozhodně mějte vlastní. Ideální rychleschnoucí antibakteriální miniručník.

Moje volba: Mini ručník Sea to Summit AIRlite towel, 74 g

– mýdlo

Stejně jako u ručníku není mýdlo v ubytování vždy standartem. Když už jím ale ubyování vybaveno je, nestydím se ho strčit do kapsy na budoucí použití, hotelová minimýdélka jsou totiž naproto ideální. Osobně preferuji tuhé mýdlo před tekutým, aby se mi nikde nevylilo.

Moje volba: Přírodní mýdlo Ponio z bambuckého másla, 100 g

Alternativa univerzální tekuté mýdlo: Univerzální mýdlo Lifeventure All-Purpose Soap, od 127 g

– nůžky/kleštičky na nehty
+ šampon

Tuhý šampon zabere málo místa, když je koncentrovaný, tak navíc dlouho vydrží a nikde se nevylije. Šampon je také mnohem lepší na ruční praní oblečení než mýdlo, pokud s sebou nechcete mít prací prostředek či mýdlo s jelenem zvlášť.

Moje volba: Tuhý šampon Ponio Šampúch, 60 g

+ obal na mýdlo

Pokud namísto tekutého mýdla a šamponu zvolíte ty tuhé, budete na ně potřebovat nějaký obal, aby se vám nerozblemcaly po celém batohu. Dá se použít obyčejný pytlík nebo plastová krabička, ale i tam se vám mýdlo po čase rozpatlá, pokud nestihne dobře vyschnout. Proto je dobré mít skladný obal, ve kterém mýdlo vyschne, i když ho dáte dovnitř úplně mokré a zároveň vám nezašpiní okolní věci.

Moje volba: Pouzdro na tuhé mýdlo Matador FlatPak Soap Bar Case, 11 g

+ deodorant

Na treku se bez něj vydržet dá, mezi lidmi je to bez něj skoro neslušné.

Moje volba: Přírodní deodorant Ponio, 84 g

+ zrcátko
+ hřeben/kartáč

Dají se sehnat různé skladácí, některé třeba už i kombinované se zrcátkem. Pokud máte vlasy krátké nebo se vám necuchají, dá se vydržet bez něj s tím, že si ho jednou začas od někoho půjčíte nebo na nějaký narazíte někde na hotelu.

+ antibakteriální gel/sprej

V závislosti na tom, kam se chystáte, to nemusí být úplná nutnost, pokud ale plánujete i nějaké rozvojové země, rozhodně doporučuji mít nějaký s sebou.

Moje volba: Antibakteriální sprej na ruce HAAN, 46 g

+ krémy všeho druhu

Vždy vyrážím s nějakým základním krémem jako Nivea nebo Indulona a po cestě pak doplňuji vším, co je zrovna k mání. K tomu je dobré mít nějakou šikovnou lahvičku.

Moje volba tubičky na krém: Lahvička 60 ml, 15 g

+ toaletní papír/kapesníky

Bez toaletního papíru ani ránu. Mnohem více než v přírodě, kde se dá ledasčím nahradit, to platí například pro cestovaní po Asii, kde na toaletní papír na veřejných záchodech, v restauracích nebo dokonce i ve většině levnějších hotelů narazíte pouze zřídka.

 

6) Elektronika

– počítač

Počítač je pro digitálního nomáda ta nejnepostradatelnější věc. Zároveň ale také asi ta nejtěžší. Nějakou dobu mi trvalo najít něco s dobrým poměrem výkonu, spolehlivosti, váhy a ceny. Ty nejlehčí počítače, které váží obvykle něco přes kilo obvykle stojí třicet tisíc a víc. Počítač ale tahám v každém počasí v batohu, do různého pochybného MHD, nechávám ho v hostelech, párkrát jsem s ním i trekovala a stanovala atd., mám poměrně vysokou pravděpodobnost, že ho rozbiju nebo mi ho někdo ukradne (naštěstí se mi to zatím nestalo), proto se mi nechtělo investovat tolik. Nakonec jsem to vyřešila starším repasovaným počítačem (1,2 kg), ty se dají sehnat opravdu levně a i když může být koupě neoriginálního počítače zrádná, podle mých dosavadních zkušeností se vyplatí. Pro pohodlí a urychlení s sebou mám i malou bezdrátovou myš a podložku.

V závislosti na vaší práci možná nebudete nutně potřebovat počítač, ale můžete si vystačit třeba jen s tabletem s klávesnicí, tam se s váhou dostanete mnohem níž.

– obal na notebook

Notebook je zásadní věc, proto je potřeba ho mít pěkně v bezpečí v dobrém obalu. Doporučuji nepromokavý, abyste se nemuseli stresovat pokaždé, když někde zmoknete nebo když třeba jen cestujete vlhkými tropickými oblastmi.

Moje volba: Pouzdro na notebook Matador Laptop Base Layer, 157 g

– mobilní telefon

Bez telefonu by dnes už asi nikdo nikam nevyrazil. Nejenže je to důležitý bezpečnostní prvek pro přivolání pomoci v běžném životě i na treku nebo obecně na cestách. Hodí se i na mapy, informace všeho druhu kdykoliv a kdekoliv (téměř) nebo jen na ukrácení dlouhé chvíle. Navíc ale lze z chytrého telefonu vyřídit i spoustu pracovních záležitostí, můžete se tak často bez obav vydat někam na výlet i během pracovního dne. Vždy si do telefonu pořiďte místní SIM kartu, abyste měli přístup k internetu a nemuseli se spoléhat na to, že hotelová WiFi bude fungovat nebo že se na ni stihnete s pomocí místních MHD včas dostat.

USB a nabíjecí kabel: Navíjecí USB kabel PremiumCord, 25 g

– sluchátka

Sluchátka k telefonu a počítači jsou nepostradatelná nejen ve chvíli, kdy kvůli zpožděnému letu trčíte na letišti a nemáte do čeho píchnout. Hlavně ale proto, že asi budete čas od času muset uskutečnit nějaký pracovní hovor a možná ne vždy najdete ideální klidné a tiché místo. Proto je dobré mít sluchátka, která dobře tlumí okolní hluk, což platí nejen o sluchátkách samotných, ale také o mikrofonu sluchátek.

– powerbanka

Jelikož budete pravděpodobně často pracovat z mobilu během výletů nebo různých přesunů, bude se vám mobil možná vybíjet o něco rychleji, než jste zvyklí.

Moje volba: Powerbanka Nitecore NB 20000, 325 g

Lehčí alternativa s menší kapacitou: Powerbanka Nitecore NB 10000, 150 g

– čelovka a jiné svítilny

Pro různé účely se hodí různá světýlka. Na treky je důležitá čelovka, která vám umožní pohyb s volnýma rukama. Do špatně osvětlených místností se hodí různé minilucerničky. Na večerní posezení ve stanu mám zase ráda solární lucerničku, u které můžu plýtvat baterií.

Moje volba čelovky: Miničelovka Petzl BINDI, 34 g

Alternativa velmi výkonná čelovka: Čelovka Petzl SWIFT RL, 101 g

Solární lucerna: Solární lucerna Luci EMRG, 63 g

Šikovná mini baterka/lucerna: Svítilna/lucerna na klíče Nitecore TIKI, 12 g

+ zásuvkový adaptér

Český kabel je překvapivě dost univerzální a sama jsem adaptér zatím nikde nepotřebovala. Je ale dobré mít na paměti, že to rozhodně nemusí být pravidlo a situaci si radši vždy před překročením hranic ověřte. Rozhodně je dobré shánět rovnou univerzální adaptér. Adaptéry se dají sehnat i po cestě, ve větších městech v obchodech s elektronikou nebo na letičtích v odbavené zóně.

 

7) Jídlo, pití a vaření

– hrnec/miska/hrneček

Mít vlastní nádobí se nehodí jenom na treku, ale také třeba na zalití kávy nebo čínské polévky, když zrovna není nic jiného k dispozici.

Moje volba ešusu: Nádobí GSI Halulite Minimalist II, 182 g

Obyčejnější alternativa: Titanový hrnec Keith Mug, 105 g

Alternativa pro dva: Sada nádobí GSI Halulite Microdualist II, 505 g

Moje volba misky: Skládací miska Sea to Summit X-Bowl, 80 g

Moje volba hrnku: Skládací hrnek Sea to Summit X-Mug, 65 g

– příbor

Ideální je spork nebo skládací příbory.

Moje volba: Lžíce s vidličkou a nožem UCO Switch Spork Eco, 18 g

Alternativa spork: Lžíce s vidličkou a nožem Sea to Summit Delta Spork, 10 g

Vychytávka do Asie: Jídelní hůlky Montbell Stuck in nobashi chopsticks, 14 g

+ lahve na vodu

Skládací lahve jsou skvělé především na letištích, kde lehce projdete kontrolou s prázdnou složenou lahví, kterou si následně v odbaveném prostoru doplníte z fontánky. Jelikož prázdné nezabírají téměř zádné místo, můžete mít nějakou vždy v pohotovosti. Když ji nenaplníte úplně, vejde se i do kapsy na procházku po městě. Samozřejmě ale můžete používat i úplně obyčejné PET lahve.

Moje volba: Skládací lahev Platypus SoftBottle 1 l, 25 g a Skládací lahev Platypus Platy Bottle 2l, 36 g

– filtr na vodu

Filtr na vodu se hodí nejen na treky, kde pijete vodu z potoka. Na cestách ho na denní bázi využívám k filtrování vody z vodovodu, abych v zemích, kde se voda z kohoutku nedá pít, nemusela neustále kupovat balenou. Pro případ nouze na treku je dobré přibalit i pár tablet na dezinfekci vody, které si poradí i s velkým znečištěním a viry.

Moje volba: Vodní filtr Platypus QuickDraw, 67 g

– vařič a palivo

S plynovou kartuší nemůžete do letadla a v různých zemích může být někdy obtížné dobrou plynovou kartuši vůbec sehnat. Proto je dobré mít s sebou jen co nejmenší vařič a naučit se vyrábět jednoduchý vařič na tekutý líh, který snadno seženete v lékárně, nebo na benzín. Vyrábí se z klasické nápojové plechovky, takže ho s sebou standartně nemusíte nosit, ale vždy si podle potřeby vyrobíte nový.

Moje volba vařiče na plyn: Vařič Robens Fire Midge Titanium, 43 g

Vařič na tekutý líh: Vařič vyrobený z plechovky

– nůž a/nebo multifunkčí nástoje

Na treky je nůž naprosto bez diskuze. Hodí se mi ale mnohem častěji, například ve sdílených hostelových kuchyní, kde jsou všechny nože obvykle tupé. Osobně mám ráda multifunkční "švýcarák", kde mám i další nástroje na různé problémy.

Doporučuji: Nůž Deejo, od 27 g

Multifunkční nástroje: Multifunkční kleště Leatherman Squirt PS4, 57 g

– zapalovač/křesadlo

Zapalovač koupíte kdekoliv, jen na to předtím, než vyrazíte na trek, nesmíte zapomenout. Pro případ, že zapomenete nebo do vyšších nadmořských výšek, kde klasický zapalovač kvůli nízkému tlaku často selhává, doporučuji křesadlo (nezapomeňte se s ním před cestou naučit zacházet).

Křesadlo: Křesadlo UCO Survival Fire Striker, 29 g

 

8) Ostatní

– lékárnička

Lékárničku si buďto můžete sestavit sami nebo si můžete pořídit už hotovou vybavenou, rozhodně byste ale měli nějakou mít a vědět, co je co a jak se co používá. K tomu určitě přidejte nějaké léky, což ani ve vybavených lékárničkách standardně nenajdete. Základem je něco na bolest, na teplotu a na průjem. Není také špatné mít v zásobě antibiotika, která se v mnoha zemích dají sehnat i bez receptu.

Doporučuji: Lékárnička Supportmed, 166 g

– opravy: záplaty, jehla a nit, lepenka

Při každodenním používání se můžete spolehnout na to, že se čas od času něco rozbije. Pravděpodobně to začne dírami na ponožkách a dalším oblečení, může se vám ale také roztrhnout bunda nebo stan nebo rozbít cokoliv jiného. Pokud vedle sebe zrovna nemáte profesionála, je dobré, když jste schopni vašemu gearu poskytnout první pomoc sami.

Jehla a nit jsou základ, na velké díry nejsou také špatné nažehlovací záplaty.

Záplaty na stan, bundu, karimatku a další:Opravná záplata Tear Aid Repair Kit Typ A, 46 g

Univerzální lepenka:Lepicí páska Lifeventure Duct Tape, 56 g

+ trekové hole

Trekové hole se hodí nejen na chození po horách nebo na stavění přístřešku. Pokud je v hotelu například položíte přes dvě skříňky, vznikne vám krásný sušák na prádlo.

Moje volba: Trekové hole Fizan Compact, 162 g

+ ochrana batohu do letadel a MHD

Při různých přesunech může váš batoh snadno přijít k újmě. Může to být při cestování letadlem, kdy se s batohem všemožně hází a snadno se může stát, že se někde nějaký z popruhů zasekne. Může to ale být i při přesunech místními autobusy, kdy se s batohem hází úplně stejně a batoh k tomu ještě sedí na střeše anebo je naopak bez milosti narván do nejrůznějších těsných prostorů. Na letišti máte většinou možnost využít služby zabalit batoh do fólie. To ostatně zvládnete s rolí potravinářské fólie i sami. Není to ale zrovna nejekologičtější varianta a pro přesuny autobusem to ani není moc praktické. Existují speciální batohové letadlové obaly, ty jsou ale podle mě zbytečně těžké a drahé. Osobně pro tento účel používám starou a už lehce proděravělou pláštěnku na batoh, co se roky válela doma ve skříni. Ideální je co největší, aby se do ní dal batoh obalit skoro celý. Pak stačí po stranách udělat dírky a sepnout kolem batohu karabinou nebo zavázat provázkem.

+ sluneční brýle

Jak na parádu, tak pro užitek a ochranu očí.

+ opalovací krém

Doporučuji: Opalovací krém Lifesystems Sport SPF 50, 50 ml, 61 g

Alternativa včetně balzámu na rty s SPF: Opalovací krém s balzámem Lifesystems SPF 50 Combi Stick, 20 ml, 33 g. Po vypotřebování krému se dá balzám na rty nosit samostatně.

+ repelent

Repelent proti hmyzu je potřeba především v tropických oblastech, ale rozhodně nejen tam. Nějaký repelent se sice dá sehnat relativně všude, ovšem ty obyčejné jsou dost často k ničemu. Nejúčinnnější jsou repelenty obsahující DEET.

Doporučuji: Repelent Lifesystems Expedition Sensitive proti komárům a klíšťatům, od 35 g

+ propiska a sešit

Pokud si nepíšete cestovní deník, bez bloku se obejdete. Ovšem propiska se hodí i na vyplňování různých dokumentů například na letišti nebo na pohledy.

Moje volba propisky: Pero Fisher Space Pen The Stowaway, 5 g

 

šaty merino icebreaker

 

Těšíme se na vaše komentáře a budeme rádi, když nám dáte vědět o dalších vychytávkách, o kterých třeba ještě nevíme.