Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Pod 7 kilo Menu

Seznam č. 2: Vícedenní trek se spaním venku i vařením od jara do podzimu

Tento seznam jsem sestavila na základě vybavení pro svůj pětidenní letní trek v rakouských Alpách, jenže nakonec se mi pět dní zdálo málo, a tak jsem s touto výbavou cestovala celkem tři týdny. Šla jsem pěšky sólo z Vídně do Mallnitzu ve Vysokých Taurách.

Autorka seznamu: Viktorka Rys, revize Pod 7 kilo

Checklist vybavení si můžete stáhnout v PDF nebo XLSX.

Alpy trek Viktorka

Nesnažila jsem se o co nejnižší hmotnost za každou cenu, ale spíše o jistou vyváženost mezi hmotností a dobrým komfortem. Tento seznam mi vyšel na celkem 3,6 kg vybavení neseného na zádech. Pod 7 kilo se lze sbalit i na delší cesty. Například moje vybavení na sedmiměsíční cestu, během níž jsem přešla pěšky Kavkaz od Černého moře ke Kaspickému, vážilo lehce přes 5 kg.

Nicméně jsem poměrně malé postavy, takže mám zkrácený spacák a moje oblečení je lehčí, než oblečení urostlých lidí. Ušetřit hmotnost můžete také, vydáváte-li se na trek v páru nebo ve skupině, protože některé vybavení můžete mezi sebou sdílet (stan, výbavu na vaření…). Obecně platí, že do seznamů se nezapočítává hmotnost položek, které jsou v průběhu treku proměnlivé, tedy zejm. jídlo, palivo, voda. 

Položky, které považuji za úplný základ a neměly by chybět na žádném treku, jsem označila pomlčkou ( – ), a položky, které považuji za volitelné podle typu konkrétního treku, jsem označila znamínkem plus ( + ). Po rozkliknutí získáte ke každé položce více informací.

Žádný konkrétní seznam vybavení na treky nelze považovat za univerzální, protože každý máme jiné nároky a jiné zkušenosti, a protože podmínky v horách se můžou výrazně lišit ať už destinací, nadmořskou výškou nebo ročním obdobím. Seznam je tedy vždy třeba přizpůsobit dle konkrétní cesty a osobních nároků. Tento seznam je určen do období od jara do podzimu, a nepočítá s náročnými sněhovými pasážemi, na něž se budete potřebovat vybavit také mačkami, cepínem, sněhovými návleky, helmou apod.

Ať už se tedy chystáte kamkoli, přeju vám šťastnou cestu, spoustu zážitků a lehký batoh!

Seznam vybavení na trek

 

1) Balení a organizace

– trekový batoh

Ideální je zvolit batoh s menším objemem, aby vás motivoval nebrat si zbytečnosti, ale pozor aby vám po sbalení veškeré výbavy zbyl v batohu dostatek místa na jídlo a vodu. Budete-li mít během treku možnost dokupovat potraviny obden, stačí vám samozřejmě mnohem méně místa, než kdybyste neměli možnost dokoupit potraviny třeba dva týdny. Ponesete-li s sebou hodně zásob, je dobré si předem zkontrolovat, jaká je nosnost batohu, do kterého se chcete sbalit.

Moje volba: Batoh Gossamer Gear Kumo 36, 590 g

Odolnější alternativa: Batoh Gossamer Gear Gorilla 50, 910 g

Objemnější a odolnější alternativa: Batoh Gossamer Gear Mariposa 60, 930 g

– ochrana věcí v batohu proti vodě

Aby váš spacák, oblečení a elektronika zůstaly v suchu za jakéhokoli počasí, je dobré používat nepromokavou vložku, která z většiny vyplní objem batohu. Věci můžete také roztřídit do menších nepromokavých pytlíků. Je to jistější, než pláštěnka, která se na batohu může posunout nebo dokonce být stržena větrem. Na druhou stranu, s pláštěnkou můžete mít na vnějších stranách batohu a kapsách i takovou výbavu, u které vám není jedno, jestli zmokne. Nejjistější je použít nepromokavou vložku i pláštěnku, protože během silných a vytrvalých dešťů pouze pláštěnka neobstojí. Na drobnou elektroniku, peníze a mobilní telefon používám jednoduchý průhledný sáček s dvojitým uzávěrem.

Moje volba: Nepromokavá vložka do batohu, 81 g a vodotěsný sáček aLoksak (může sloužit i jako peněženka), 6 g

Alternativa: Nepromokavý vak Sea to Summit Ultra-Sil Dry Bag, od 30 g

Alternativa: Pláštěnka na batoh

+ sáček na hygienu

Hygienické potřeby je dobré sbalit do průhledného uzavíratelného sáčku, aby byly v batohu pohromadě, a aby se v případě otevření nějaké lahvičky nevylil její obsah do batohu.

Doporučuji: Toaletní taška Osprey Ultralight Liquids Pouch, 43 g

+ další organizéry

Věci, které používáte k podobnému účelu, je dobré mít pohromadě, abyste je nemuseli v batohu zdlouhavě hledat. Například oblečení a jídlo si ukládám do síťovaných pytlíků. V případě, že nemám v batohu velkou nepromokavou vložku, používám menší nepromokavé pytlíky. Oblečení si také můžete složit do sebe metodou bundle wrapping nebo třeba pokud máte legíny na spaní, můžete ostatní oděv nasoukat do nohavic.

Moje volba: Sáčky různých velikostí Cocoon Mesh Stuff Sack

Nepromokavé: Vaky Sea to Summit Ultra-Sil Dry Bag, různé velikosti, od 30 g

Praktická alternativa na oblečení, která poslouží i jako polštář: Sáček/polštář Hyperlite Mountain Gear Stuff Sack Pillow, od 40 g

 

Přístřešek pončo tarp

 

2) Spaní

– spací pytel/quilt

Spací pytel můžete zvolit s výplní ze syntetických materiálů nebo peří. Kdo si ale balí nalehko, sáhne zpravidla po tom péřovém, protože peří je v poměru k tepelnému komfortu výrazně lehčí než syntetika. Kvalitní peří se ve spacáku „nafoukne“ více než syntetika, čímž dojde k vytvoření vrstvy vzduchové izolace. Čím větší objem je peří schopné pojmout, tím větší má tzv. plnivost, která se měří v jednotkách cuin (kubické palce). Čím více cuin peří má, tím tepleji vám ve spacáku se stejnou hmotností náplně bude. Pokud máte nafukovací karimatku, můžete místo spacáku použít Quilt, který je lehčí než spacák.

Moje volba: Spací pytel Cumulus X-Lite 300, 465 g

Levnější alternativa: Spací pytel Cumulus Lite Line 400, 705 g

Letní alternativa: Spací pytel Cumulus Magic 100 Zip, 240 g

Zimní alternativa: Spací pytel Cumulus Teneqa 700, 1150 g

Třísezónní quilt: Přikrývka Cumulus Quilt 250, 490 g

– přístřešek/stan

Někdo rád spí pod širákem a v případě deště nad sebe natáhne plachtu nebo si postaví lehký přístřešek bez podlážky, někdo nedá dopustit na stan. Každý má své důvody, proč preferuje jedno před druhým. Nejrozumnější je dát na své vlastní zkušenosti a zejména si předem uvědomit, jaké počasí vás na cestě může potkat, a jak vy sami jste schopni se s ním vypořádat. Osobně se domnívám, že na většině treků je přístřešek z plachty plně dostačující a výrazně lehčí volbou než stan, pokud jej umíte dobře postavit. Někdo se ale cítí bezpečněji nebo komfortněji ve stanu. Důležitá je jedna věc – to, co si berete s sebou, byste měli umět postavit i po tmě.

Moje volba: Pončo / přístřešek Sea to Summit Ultra-Sil Nano Tarp Poncho, 197 g

Alternativa stanu pro jednu osobu: NEMO Hornet OSMO 1P, 1025 g

Alternativa pro dvě osoby: Gossamer Gear The Two, 788 g

– karimatka

Karimatky jsou v zásadě dvojího druhu – můžete si vybrat mezi nafukovacími a pěnovými. Výhoda nafukovacích je vyšší komfort a skladnost, naproti tomu pěnové jsou odolnější. Ty nejlehčí nafukovačky jsou dokonce lehčí než nejlehčí pěnovky. Na trek, kdy spíte ve stanu nebo máte předem jasno o tom, že nebude cestou nouze o rovná místa na spaní, je nafukovačka celkem jasnou volbou. Kdo má ale ve zvyku bivakovat na punk, hledat si místo na spaní často až za tmy nebo pospávat všelikde po pangejtech, ten ocení spíš pěnovku, kterou lze rychle vybalit a zase sbalit, a které neublíží ani trní. Osobně jsem většinou spíše ten punkový typ, a nafukovačce dávám přednost zejména na sněhu, ale vyzkoušení nejlehčí nafukovačky na světě jsem neodolala.

Moje volba: Nafukovací karimatka Therm-a-Rest NeoAir Uberlite, 266 g

Alternativa do nižších teplot: Nafukovací karimatka Therm-a-Rest NeoAir Xlite, 378 g

Pěnová alternativa: Karimatka Therm-a-Rest Z-Lite, 370 g

– kolíky

Stanové kolíky se budou hodit i pro stavbu přístřešku z plachty. Ne, že by to nešlo bez nich, ale výrazně vám rozšíří možnosti stavění, a třeba oproti naostřeným klacíkům dodají vašemu výtvoru na stabilitě a odolnosti vůči větru. Ostatně chystáte-li se do drsnějšího počasí se stanem, možná ty kolíky, které byly k vašemu stanu dodány v jednom balení, nejsou zdaleka tak kvalitní, jako váš stan. Chcete-li zároveň trochu odlehčit, můžete různé druhy kolíků nakombinovat – pro základní upevnění stanu si vzít ty spolehlivé a trochu těžší, plus k nim přidat pár lehkých.

Moje volba základních kolíků: 4 x Stanové kolíky MSR Mini Ground Hog Stake, 10 g

Moje volba odlehčených kolíků, vhodných i do kabinového zavazadla: 4 x Plastové stanové kolíky Swiss piranha, 30 g

+ bivakovací vak

Nepromokavý pytel, který ochrání váš spacák před vlhkem, ocení zejména ti, kdo rádi bivakují pod širákem nebo pod plachtou. Zároveň váš spacák ochrání před nečistotami a proti větru, takže pomůže zvýšení tepelného komfortu. Měl by být vyroben z dobře prodyšné membrány, jinak se v něm zapaříte a budete mokří, i když z nebe nespadne ani kapka.

Moje volba: Bivakovací vak High Point Super Light 2.0 Cover, 262 g

+ extra podlážka

Může přijít vhod nejen ke stavbě přístřešku, ale taky jako ochranná podložka pod nafukovací karimatku nebo pod stan. Zpříjemní i spaní pod širákem.

Doporučuji: Podlážka DuPont Tyvek, 100 g

+ pumpička

Nechcete-li si nafoukat vlhkost do své nafukovací karimatky nebo nechcete-li ztrácet čas nafukováním a místo toho třeba rovnou začít připravovat večeři, přijde vhod malá pumpička.

Doporučuji: Pumpička Flextail Tiny Pump 2X, 100 g

+ hamaka
 

 

Nepromokavá bunda Montbell

 

3) Oblečení

– nepromokavá membránová bunda

Důležitým parametrem membrány je nejen vodní sloupec, ale také paropropustnost, abyste se v bundě nezapařili. Výhodou je, má-li bunda odvětrávání v podpaží, stahovatelnou kapuci, pod kterou se vejde helma, stahování v oblasti krku, na rukávech a spodním lemu, případně kapsy umístěné nad zapnutým bederním popruhem. Třívrstvé membrány jsou odolnější, než ty méně vrstvé, ale většinou těžší.

Moje volba: Nepromokavá bunda Montbell Storm Cruiser Jacket dámská, 269 g

Pánská: Nepromokavá bunda Montbell Storm Cruiser Jacket pánská, 284 g

Lehčí, méně odolná alternativa: Nepromokavá bunda Montbell Versalite Jacket dámská, 180 g

Pánská: Nepromokavá bunda Montbell Versalite Jacket pánská, 190 g

– odepínací kalhoty

Ušetří gramy za kraťasy, a namísto převlékání stačí připnout nebo odepnout nohavice. Měly by být z odolného a rychleschnoucího materiálu, dobře propracovaného střihu, aby se v nich člověk cítil pohodlně, a když budou mít navíc voděodolnou úpravu DWR a dobré kapsy, je to ideál.

Moje volba: Kalhoty odepínací The North Face W Exploration Convertible Pant dámské, 320 g

Pánská: Kalhoty odepínací The North Face M Exploration Convertible Pant pánské, 385 g

– mikina

Vynikající materiály jsou např. merino nebo Polartec fleece. Mikina se zipem bude o trochu těžší, ale lépe napomůže termoregulaci. V případě chladnějšího počasí je efektivnější navrstvit na sebe dvě mikiny, než si vzít jeden tlustý svetr.

Moje volba: Mikina Montane Protium Lite dámská, 161 g

Pánská: Mikina Montane Protium Lite pánská, 193 g

Druhá mikina dámská: Mikina Patagonia R1 Air Full Zip Hoody dámská, 305 g

Druhá mikina pánská: Mikina Patagonia R1 Air Full Zip Hoody pánská, 354 g

– termoprádlo

Hodí se na spaní i jako spodní vrstva do chladného počasí. Mělo by být vyrobeno z materiálu, který dobře odvádí vlhkost od těla. Pokud je vyrobeno z merina, má navíc tu výhodu, že je přirozeně antibakteriální a dlouho odolává zápachu.

Dámské: Triko s dlouhým rukávem Icebreaker 175 Everyday LS Crewe, 141 g
Legíny Icebreaker Oasis Leggings, 168 g

Pánské: Triko Icebreaker Oasis LS Crewe, 213 g
Legíny Icebreaker Oasis Leggings with Fly, 177 g

– triko s krátkým rukávem

Triko z merino vlny mi stačí jedno. Odolává totiž dlouho zápachu, takže není nutné jej tak často prát, a zároveň dobře tepelně izoluje i když je vlhké. V létě, když je teplo, přepírám si ho pravidelně v řekách nebo potocích, a ještě mokré si jej obléknu – uschne rychle, a přitom chvíli příjemně chladí. Můžete si jich s sebou samozřejmě vzít i víc. V případě, že jdu na dlouhý trek, beru si s sebou i jehlu a nit, protože merino nevydrží dlouhodobě pod batohem, a sem tam si na něm uženu dírku. Přesto se mi merino vyplatí oproti syntetickým tričkům, která mi nejsou na těle tak příjemná, dříve zapáchají a vlhká odvádí teplo od těla rychleji.

Moje volba: Triko Icebreaker dámské Tech Lite III SS, 107 g

Pánské: Triko Icebreaker pánské Tech Lite III SS, 137 g

– trekové ponožky

Dobré trekové ponožky můžou eliminovat vznik puchýřů i zabránit vzniku plísní na nohou. Chystáte-li se na letní trek, nenechte se jimi hned odradit jen proto, že jsou tlusté – trekové ponožky z merina lépe odvedou pot od vašich nohou (absorbují více vlhkosti), než tenké, zvláště, jdete-li v pohorkách. Máte-li s sebou běžecké boty bez membrány, které jsou velmi prodyšné, měly by vám do vysokých teplot stačit i tenké.

Dámské: Ponožky Darn Tough dámské Micro Crew Lightweight with cushion, 53 g

Pánské: Ponožky Darn Tough pánské Micro Crew Lightweight with cushion, 58 g

Prstová alternativa unisex: Ponožky Injinji Trail Midweight Mini Crew, 54 g

– spodní prádlo

Prádlo, které má člověk přímo na těle, by mělo být co možná nejpohodlnější. Proto by nemělo nikde škrtit, nemělo by zadržovat vlhkost u těla a velkou výhodou je, když rychle schne. Od podzimu do jara nosím více kusů, ale během léta, kdy oblečení uschne rychle, mi stačí dva kusy, které průběžně přepírám. Na kratším treku stačí přepírat čistou vodou bez pracích přípravků, i prádlo totiž nosím z merino vlny, která má přirozené antibakteriální vlastnosti.

Moje volba: Kalhotky Icebreaker dámské Siren Bikini, 22 g
Podprsenka Icebreaker Sprite Racerback Bra, 62 g

Pánské: Boxerky SAXX Quest Boxer Brief, 73 g

+ voděodolné ponožky

Hodí se zejména do běžeckých bot bez membrány v případě dlouhých dešťů. Abyste předešli zapaření v nich, doporučuji nosit pod nimi tenké merino ponožky. Jak dlouho v nich zůstane noha suchá, je dáno zejména terénem, ve kterém se v dešti pohybujete – půjdete-li v nich po zpevněné cestě, můžete mít nohy suché i po celém dni chůze, stejně tak chůzi potokem vydrží dlouho, avšak v mokré trávě nebo mokrém sněhu provlhnou výrazně rychleji (je to dáno velkým tlakem na membránu). Ale i tehdy, když ponožky provlhnou, udrží se v nich příjemné teplo - jsou totiž zároveň větruodolné.

Moje volba: Voděodolné ponožky Bridgedale Storm Sock LW Ankle, 90 g

+ nepromokavé kalhoty

Membránové kalhoty se skvěle hodí do „psího počasí“, kdy dlouhodobě prší a je chladno. Membrány obecně není vhodné nosit přímo na těle, protože zamaštěním od kůže se výrazně zhoršuje jejich funkčnost, navíc by se v nich člověk rychle zapařil. Proto pod nepromokavými kalhotami nosím pokud možno legíny. Nepromokavé kalhoty by určitě měly mít zipy na nohavicích, aby se daly navléct i přes boty, případně mohou sloužit také jako větrání.

Doporučuji: Kalhoty nepromokavé Montbell Rain Trekker Pants dámské, 150 g

Pánské: Kalhoty nepromokavé Montbell Rain Trekker Pants pánské, 173 g

+ kalhoty proti větru

Nejlepší jsou do počasí, kdy je teplo, že by se člověk v legínách a nepromokavých kalhotách zapařil, ale zároveň prší třeba den nebo i víc dní v kuse a fouká vítr, takže v promočených kalhotách nebo kraťasech by už zase bylo člověku chladno. Větruodolné kalhoty sice rychle promoknou, pak ale mají tendenci nalepit se na nohy, čímž u těla zadrží tenkou vrstvu vody, kterou tělesným teplem rychle vyhřejete. Zároveň neprofouknou, takže si tepelný komfort udržíte snáz. Ty moje uschnou tak rychle, že se po dešti nemusím vláčet s mokrými, vodou nacucanými kalhotami. Často totiž uschnou dokonce dříve, než déšť ustane (v slabém dešti uschnou působením tělesné teploty a větru). Zároveň je za chladného počasí používám jako další vrstvu přes legíny na spaní – mezi legínami a větruodolnými kalhotami se vytvoří tenká vrstva ohřátého vzduchu, takže je mi tepleji (pokud ale není chladno, mohli byste se v nich zapařit, zejména v tříslech). Vzhledem k jejich nízké hmotnosti je tohle už hodně muziky za pár gramů navíc.

Doporučuji: Kalhoty proti větru Montbell Dynamo Wind Pants dámské, 93 g

Pánské: Kalhoty proti větru Montbell Dynamo Wind Pants pánské, 97 g

+ větruodolná bunda

Když vystoupám na hřeben či na vrchol, cestou se obvykle zapotím, a nahoře fouká. Voda a vítr dokáží rychle odvádět teplo od těla, a tak se mi zejména v těchto situacích šikne malinká větrovka, kterou vždycky můžu mít po ruce, protože se vejde do kapsy. Podobně můžu taky použít nepromokavou bundu, ale tu je zbytečné s sebou tahat, jdu-li třeba jen na procházku a zároveň si ji ráda šetřím spíš do horšího počasí, aby mi membrána vydržela funkční co nejdéle. Za chladnějšího počasí mi větrovka taky pomáhá udržet si teplo, a když ji použiju v kombinaci s mikinou, je rozdíl hodně znát.

Doporučuji: Větrovka Montbell EX Light Wind Jacket dámská, 40 g

Pánská: Větrovka Montbell EX Light Wind Jacket pánská, 47 g

+ péřová bunda

Od podzimu do jara je pro mě na horách nepostradatelná. Hodí se i za chladnějších večerů v létě, když třeba jdu s kamarády a vím, že budeme často někde posedávat a klábosit. Když jdu sama, spíš ji nechám doma, protože přes den se zahřeju chůzí, a večer nebo ráno při vaření a vybalování si přes sebe můžu přehodit péřový spacák. Za chladného deštivého počasí přes ni navlékám nepromokavou bundu, a za velkých mrazů ji používám místo mikiny pod zimní bundu. Hodí se i za velkých mrazů jako izolační vrstva do spacáku.

Dámská: Péřová bunda Montbell Superior Down Parka dámská, 225 g

Pánská: Péřová bunda Montbell Superior Down Parka pánská, 252 g

+ opasek

Jestli jste taky ten typ, co vyráží na trek pěkně buclatý, a pak během několika týdnů ztratíte radikálně na váze, možná oceníte opasek. A když už s sebou tahat opasek, tak aspoň multifunční, se skrytou kapsou na vnitřní straně.

Dámská: Pásek Arcade, 70 g

+ čepice/klobouk

Proti slunci: Klobouk Montbell Fishing Hat, 62 g

Zateplovací: Čepice Icebreaker Pocket Hat, 39 g

Nákrčník: Nákrčník Icebreaker Flexi Chute, 49 g

+ rukavice

4) Boty

– trailové boty

Nejčastěji používané boty na treky jsou v zásadě dvojího druhu – běžecké krosové boty a pohorky. Po mnoha zklamáních s membránovými pohorkami jsem se jednoho dne rozhodla pro celokožené bezmembránové pohory, a po výborné zkušenosti s nimi už na treky membránu v botě zásadně odmítám. Membránové boty dlouho schnou a výrazně hůř odvádí vlhkost, přitom z hlediska dlouhodobého nošení není jejich voděodolnost výrazně lepší než u klasických celokožených bot. Poslední dobou je velký trend nosit na treky běžecké boty, protože jsou výrazně lehčí a prodyšnější než pohorky. Určitě tuhle možnost můžu doporučit, zejména na letní treky v lehkém nebo středně náročném terénu (v případě deště si do nich můžete navléct membránové ponožky). Čekají-li vás na horách obtížné pasáže, kde snadno může dojít úrazu, dala bych určitě přednost pohorám. Jeden příklad z praxe: přecházíte sněhové pole, takže nevidíte, co je pod sněhem – rázem se noha zaboří hluboko do sněhu, do díry mezi kameny pod ním. V lepším případě si jen způsobíte odřeniny kotníků, v horším případě si kotník zlomíte. Při volbě bot je zkrátka vždycky dobré předem promyslet, jaký terén vás čeká, a nenásledovat nové trendy slepě a za každou cenu, stejně jako nemá smysl je apriori zavrhovat.

Moje volba: Trailové boty Altra Lone Peak 8 dámské, 255 g

Pánské: Trailové boty Altra Lone Peak 8 pánské, 306 g

5) Hygiena

– zubní hygiena

Skládací zubní hygiena v kompaktním balení.

Moje volba: Dentální sada Curaprox Travel set, 54 g

– zubní pasta

Zubní pastu si můžete vymačkat do malé nádobky podle toho, na jak dlouhý trek se chystáte. A ještě lepší je koncentrovaná pasta, které stačí na kartáček nanést jen maličko.

Moje volba: Zubní pasta Ajona Stomaticum 25 ml, 42 g

+ rychleschnoucí ručník

Bez ručníku se lze na treku obejít, pokud vám nevadí utírat se například do trička. Jste-li stopařem po Galaxii, pak vám o ručníku netřeba cokoli vykládat. Jinak jej lze kromě utírání použít například jako pokrývku hlavy, šátek na krk, k osušení plachty nebo tropika, můžete si ho ve spacáku omotat kolem části těla, na kterou je vám zrovna chladno, posadit se na něj, provokovat jím pasoucí se býky… a nejlépe, když to bude skladný rychleschnoucí ručník s antibakteriální úpravou.

Doporučuji: Mini ručník Sea to Summit AIRlite towel, 52 g

+ univerzální mýdlo

Univerzální koncentrované mýdlo můžete použít k umývání sebe samých, namísto šamponu, k praní oblečení, omývání jídla, např. zeleniny po dumpsterdivingu… a protože je koncentrované, stačí ho použít jenom trošku, takže vám buď vydrží dlouho nebo si ho můžete přelít do malé lahvičky.

Doporučuji: Univerzální mýdlo Lifeventure All-Purpose Soap, 130 g

+ lahvička

Malá lahvička na přelití tekutých přípravků, které nepotřebujete mít ve velkém balení, je praktická věc. Když ne na šampon, tak třeba na slivovičku.

Doporučuji: Skládací lahvičky 60 ml GSI Soft Sided Condiment Bottle Set, 9 g

Alternativa: Lahvičky 100 ml sada Go Travel Cabin Bottles, 98 g

+ menstruační kalíšek

Jedna malá věc, kterou můžete používat několik let, a která vám zpohodlní spoustu dní, ušetří čas i peníze za nakupování standardních dámských hygienických potřeb a kromě kousku silikonu vyprodukuje nula odpadu. Už nemusíte na několikadenním treku tahat v batohu ten nechtěný odpad do doby, než konečně narazíte na odpadkový koš. K údržbě menstruačního kalíšku potřebujete jen trochu čisté vody, a až vám to vaše rudé obdobíčko skončí, kalíšek jednoduše vyvaříte. Pánové si s dovolením odpustí své rádoby vtipné poznámky ;)

+ toaletní lopatka

Toaletní lopatky jsme na treky nikdy nepotřebovali, tak proč se s nimi vláčet? Ano, je to zase jeden z trendů, ale trendy nejsou vždy negativní záležitost, a v případě toaletních lopatek to rozhodně platí. Zvláště, chystáte-li se někam, kam se kromě vás v sezóně chystají další stovky či tisíce turistů. I vám se možná někdy stane, že si najdete krásné místo na přespání a pak zjistíte, že si pro samý exkrement nemáte kde postavit stan…

Doporučuji: Toaletní lopatka BoglerCo Ultralight Backpacking Trowel, 14 g

+ deodorant

Zastáváte-li názor, že na treku má člověk smrdět, ještě to neznamená, že by se vám nemohl hodit deodorant. Deodorant z kamence se totiž může hodit i jako vychytávka do lékárničky, protože jeho aplikace pomáhá na popáleniny, desinfikuje drobná poranění, odstraňuje otok po bodnutí hmyzem, zastavuje drobná krvácení a taky jej lze použít pro desinfekci rukou. K jeho použití stačí jen trochu vody. Pilkou si můžete uříznout jen malý kousek na cestu.

Doporučuji: Deodorant Purity Vision Deokrystal, 76 g

+ hřeben/kartáč

Nejste-li prostovlasí, určitě na treku oceníte také hřeben. A kdo má hřívu hustou, a chce se vyhnout potrekovým dredům, tomu se šikne spíš skládací kartáč.

+ kleštičky na nehty

Malé kleštičky se můžou hodit zejména, chystáte-li se na dlouhodobější trek. Ostřílení dobrodruzi si zvládnou ořezat nehty nožem.

 

Ešus cestovní nádobí nůž spork

 

6) Jídlo, pití a vaření

– hrnec

Do ešusu si můžete celou svou výbavu na vaření pěkně naskládat nebo jej můžete použít také k transportu potravin namísto jídelní krabičky, případně k nabírání vody ve studánkách.

Moje volba: Titanový hrnec Keith Mug 650 ml, 105 g

Vychytaná alternativa: Nádobí GSI Halulite Minimalist II, 182 g

Vychytaná alternativa pro dvě osoby: Sada nádobí GSI Halulite Microdualist II, 505 g

– vařič a palivo

Mezi lehké vařiče patří zejména plynové a lihové. Lihové mohou být na tuhý líh, který se hodí spíš k ohřívání vody než na vaření jídel, nebo na tekutý líh, který v zahraničí zakoupíte ve většině lékáren. Navíc je dobrou desinfekcí pro případ poranění. Lehoučký vařič na tekutý líh lze je snadno vyrobit třeba z plechovky od piva. Plynové vařiče mají tu výhodu, že u nich lze teplotu regulovat, a uvaříte na nich rychleji. Vaření složitějších jídel ve větším množství nebo pro více osob je s nimi rozhodně pohodlnější.

Moje volba: DIY vařič na líh

Alternativa na plyn: Vařič Robens Fire Midge Titanium, 43 g

Alternativa na tuhý líh: Kapesní vařič Esbit, 88 g

– nůž

Je vcelku zásadním nástrojem pro kohokoli, kdo se pohybuje delší čas v přírodě, zejména potřebujete-li z jakýchkoli důvodů improvizovat. Na klasický trek stačí zpravidla malý zavírací nůž, velká lovecká kudla je spíše ozdobou zálesáků.

Moje volba: Nůž Deejo, od 27 g

Alternativa: Nůž Antonini Old Bear Total Black, 31 g

– příbor

Praktickým příborem je spork – kombinace lžíce a vidličky. V posledních letech nabyl u hikerů na popularitě, někdo ale radši pořádnou lžíci. Dávám přednost skládacímu sporku, který se vejde do ešusu.

Moje volba: Titanová lžíce s vidličkou Esbit Titanium Spork, 17 g

Levnější alternativa s příborovým nožem: Lžíce s vidličkou a nožem UCO Switch Spork Eco, 18 g

– zapalovač

Zapalovačem může být křesadlo, se kterým je ale třeba naučit se zacházet, nebo zápalky, nejlépe voděodolné, případně klasický benzinový či plynový zapalovač. Ať už preferujete cokoli, určitě bych doporučila mít aspoň pár voděodolných sirek někde schovaných (nejlépe v KPZ) pro případ nouze.

Moje volba: Křesadlo UCO Survival Fire Striker, 29 g

Voděodolné zápalky: Zápalky UCO, 16 g

– lahve na vodu

Aspoň tři litry vody byste měli být schopni si na treku nést. Do suchých oblastí samozřejmě více. Standardně nosím jednu dvoulitrovou lahev, kterou používám zároveň jako hydrovak, a jednu litrovou. Skládací lahve mají tu výhodu, že v batohu nezaberou o moc víc místa, než samotná voda v nich. Navíc se do nich snáz naplňuje voda tam, kde mají nízké kohoutky.

Moje volba: Skládací lahev Platypus Platy Bottle 2l, 36 g
Skládací lahev Platypus SoftBottle 1 l, 25 g

– jídlo

Pokud nejste Bear Grylls, nezapomeňte si na trek zabalit jídlo! Jíst můžete např. kuskus, instantní nudle a jiné těstoviny, rýži, ovesné vločky, pohanku, luštěniny, čokoládu, sýry, oříšky, sušené ovoce, maso a energetické tyčinky. Namísto standardního pečiva se hodí tortilly, které jsou trvanlivé a zaberou v batohu méně místa. Váhově efektivní je dehydrovaná strava. Jídlo si můžete nasušit doma sami, mnoho lidí však dává přednost kupované dehydrované stravě, která je chutná a výživná, a stačí ji zalít horkou vodou.

Moje volba: Dehydrovaná strava Summit to Eat

+ hadička na pití/hydrovak

Hydrovak nebo hadička, kterou můžete našroubovat na lahev, vám usnadní pití během chůze. Zatímco sundávat ze zad batoh kvůli každému napití se leckdy člověku nechce, usrkávat z hadičky nestojí žádnou námahu. Můžete díky ní předejít dehydrataci a s ní spojeným potížím.

Hadička: Hadička Platypus Drink Tube Kit, 59 g

Hydrovak: Hydrovak Platypus Big Zip Evo, 174 g

+ filtr nebo tablety na čištění vody

Zejména do oblastí s nedostatkem pitné vody přijde filtr vhod. Lze sehnat malé mechanické filtry, které se v pohodě vejdou do kapsy, a které k čištění nevyužívají žádné chemikálie. Do přírody by měl stačit filtr, který vodu zbaví mechanických nečistot, bakterií a prvoků. Do civilizace a některých rozvojových zemí je třeba, aby filtr uměl vyčistit i viry a chemikálie. Předpokládáte-li na cestě pitné vody dostatek, je dobré si pro případ nouze přibalit do lékárničky či KPZ pár tablet na čištění vody.

Doporučuji: Vodní filtr Platypus QuickDraw, 67 g

7) Elektronika

– mobilní telefon s nabíječkou

Zatímco před pár desítkami let jsme se bez mobilu obešli všichni, dneska je horský trek bez telefonu považován za vrcholně nezodpovědné chování. Můžete jím přivolat pomoc a zachránit tak život sobě nebo druhým. Popřát z pod hvězdné oblohy mamince dobrou noc, nahrát si do něj potřebné mapy, knížky, hudbu nebo dokonce vyřídit pracovní záležitosti. Ale nezapomeňte doma nabíječku…

– powerbanka

Zásobárna elektrické energie pro váš mobil, případně další elektronická zařízení.

Moje volba: Powerbanka Nitecore NB10000 GEN2, 155 g

– čelovka

Posvítit si sice můžete mobilem nebo jakoukoli jinou svítilnou, ale pro pohyb v náročnějším nočním terénu nebo třeba při stavění stanu jsou potřeba volné ruce. Čelovka by rozhodně neměla chybět ve výbavě na jakýkoli trek.

Moje volba: Čelovka Nitecore NU25 UL, 47 g

+ náhradní USB kabel

Na delších trecích se mi osvědčilo mít s sebou náhradní USB kabel. Jde totiž o věc, která se snadno poškodí a může na ní záviset funkčnost vašich elektrických zařízení.

+ forovýbava

Ať už jste občasný fotograf amatér nebo profík, který chodí do hor hlavně za fotkami, budou vaše nároky na fotovýbavu značně individuální. Někdo ocení lehkou trekovou výbavu proto, aby si mohl vzít aspoň tři objektivy a stativ, pro jiného bude malinký kompakt zbytečným harampádím, protože iPhone mu vystačí. Pravidlo číslo jedna zní – netahat s sebou, co nevyužiju.

8) Lékárnička

- lékárnička

O důležitosti lékárničky netřeba diskutovat. Můžete si ji sestavit sami nebo si koupit již vybavenou, ale pouze ji koupit a následně zabalit do batohu by mohla být fatální chyba. Její obsah je důležité dobře znát, a umět ho správně použít. Prodávané lékárničky navíc neobsahují léky, a často ani dostačující desinfekci, pinzetu nebo pružná obinadla, proto je třeba je doplnit. Její obsah bude kromě základní výbavy první pomoci záviset na tom, na jaké neduhy jste náchylní a do jakých podmínek a v kolika lidech vyrážíte. Nicméně stále platí, že ani ta nejvybavenější lékárnička nebude nikdy lepší, než vaše schopnosti poskytnout první pomoc. Nejste-li si jisti svými znalostmi první pomoci, pak nejlepší, co pro sebe můžete udělat, je přihlásit se na kurz např. u Českého Červeného kříže. Získáte tak možnost nejen zjistit to, o čem se dočtete v knihách, ale také konzultovat své pochybnosti s odborníky a vyzkoušet si základní úkony, jako např. masáž srdce, v praxi.

Moje volba: Lékárnička Supportmed, 166 g

9) Ostatní

- trekové hole

Na treku dostanou klouby pořádně zabrat. Trekové hole pomůžou rozložit váhu těla i batohu a posílit i jiné svaly a klouby než na nohou. Pomáhají chodci narovnat záda. Usnadní i rychlejší chůzi do kopce, poskytnou úlevu kolenům při sestupu, a v nepřehledném terénu (třeba mokřiny ve vysoké trávě, v noci nebo při brodění řek) prodlouží vaše ruce a promění je v šikovná makadla.

Moje volba: Trekové hole Fizan Compact, 162 g

- sluneční brýle

Zvláště na trecích, kde se potkáte se sněhem, jsou sluneční brýle s UV ochranou základní součástí výbavy. V případě nouze lze přes oči uvázat průsvitnou látku, ale taková ochrana není dlouhodobě dostačující a přeci jen přes ni neuvidíte tak dobře jako přes brýle, což může vést k úrazu. Sněžná slepota je zdravotní problém, který v žádném případě nestojí za to riskovat. Fotíte-li na cestách, můžete brýle použít také jako improvizovaný polarizační filtr.

+ krém na opalování

Zvláště na trecích, kde se potkáte se sněhem, jsou sluneční brýle s UV ochranou základní součástí výbavy. V případě nouze lze přes oči uvázat průsvitnou látku, ale taková ochrana není dlouhodobě dostačující a přeci jen přes ni neuvidíte tak dobře jako přes brýle, což může vést k úrazu. Sněžná slepota je zdravotní problém, který v žádném případě nestojí za to riskovat. Fotíte-li na cestách, můžete brýle použít také jako improvizovaný polarizační filtr.

Moje volba: Opalovací krém Lifesystems Sport SPF 50, 50 ml, 61 g

+ repelent proti hmyzu a/nebo klíšťatům

Chystáte-li se do míst s velkým výskytem hmyzu, přijde vhod. A nejste-li si jisti, jestli repelent budete potřebovat, sáhněte raději po malém balení.

Doporučuji: Repelent Lifesystems Expedition Ultra, 118 g

+ odstraňovač klíšťat

Zejména do nižších poloh s velkým výskytem klíšťat přijde vhod odstraňovač klíšťat.

Doporučuji: Pinzeta na klíšťata Lifesystems Compact Tick Tweezers, 6 g

+ KPZ

Krabička poslední záchrany je vychytávka do nepohody. Něco se rozbije na vybavení? Najdete v ní věci, pomocí kterých výbavu opravíte. Nevzali jste si s sebou filtr na čištění vody? Napraví to desinfekční tablety. Ztratíte zapalovač, nůž, potřebujete provázek, došlo vám palivo na vaření…? Krabičku si můžete sestavit vlastní nebo koupit už vybavenou. V těch vybavených ale není všechno, co ze zkušenosti potřebuju nejčastěji, takže si skládám KPZ vlastní, a nosím ji namísto v krabičce v průhledném vodotěsném sáčku. Na druhou stranu ve vybavené KPZ jsem našla tolik úžasně malinkých praktických vychytávek, že jsem si z ní velkou část obsahu vyďobala taky.

Doporučuji: KPZ Kousky světa, 159 g

+ papírové mapy

Papírové mapy ještě nevymřely! Nejsou závislé na elektřině, nelesknou se na slunci a mnohem snáz se podle nich plánuje trasa, než podle map v telefonu. Je vhodné mít na ně nepromokavý obal nebo ještě lépe, nechat je před cestou zalaminovat nebo si je vytisknout na nepromokavý papír.

Vodotěsný sáček: Vodotěsný sáček aLOKSAK, 40 g

+ busola

Zvláště orientujete-li se podle papírových map a jdete-li mimo značené trasy, usnadní vám busola hodně starostí z případného bloudění. Nechci kreslit čerta na zeď, ale i ten mobil může vypovědět službu. A práce s busolou není tak složitá, aby se to člověk za hodinku nenaučil.

+ trekový deštník

Leckdo ocení na treku i lehký a odolný deštník. Třeba jako ochranu před sluncem v pouštních oblastech. Trekové deštníky lze obvykle připnout na ramenní popruh batohu, takže vám ruce zůstanou volné. Osobně jsem deštník na treku ještě nevyzkoušela, ale mám pár známých, co si to nemůžou vynachválit.

Doporučuji: Deštník Gossamer Gear Lightrek Hiking Umbrella chrome, 177 g

+ blok a pero

Pro někoho přežitek v digitální době, pro někoho nejcennější suvenýr z cest. Taky si na cestách píšete deníky?

Doporučuji: Pero Fisher Space Pen Backpacker, 15 g

 

Batoh Kumo Gossamer Gear rotguldensee