Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Pod 7 kilo Menu
  • Therm-a-Rest NeoAir Uberlite

Tip: Zbořte jazykové bariéry s aplikací Google Translate

Před pár týdny jsem vyrazil cestovat na Kubu, a protože španělsky mluvím na úrovni cvičeného šimpanze, vyzbrojil jsem svůj smartphone s Androidem aplikací Google Translate alias Překladač Google. Ta dostala na začátku letošního roku významný update, který ji naučil pár velmi užitečných triků a posunul ji o úroveň výš nad běžné slovníkové aplikace.

Překlad textu v reálném čase

Nové funkce jsou hlavně dvě. První umožňuje překlad textu snímaného kamerou telefonu v reálném čase. Ale pozor, text nemusíte fotit, stačí na něj najet a aplikace ho přímo nahradí překladem, jak je vidět na obrázku vlevo. To se nám osvědčilo v restauracích při výběru jídel z menu. Je to tak rychlé, až je to skutečně praktické. Samozřejmě, aplikace občas něco špatně doslovně přeloží. To jí lze ale snadno odpustit – člověk se jako bonus dobře zasměje. Špatná zpráva pro neangličtináře je, že češtinu tahle funkce zatím nepodporuje. Do našeho mateřského jazyka lze překládat pouze vyfocený text. Dobrá zpráva je, že všechna potřebná data si lze stáhnout do telefonu a funkci pak lze používat bez připojení k internetu.

Druhou novinkou je konverzace s cizincem. Stačí něco říct do mikrofonu a telefon větu nahlas přeloží do vybraného jazyka. Druhý člověk potom do telefonu odpoví a ten zase nahlas přeloží odpověď. Připomíná vám to sci-fi? Ano, budoucnost už dorazila, přestože má pořád své mouchy. Rozpoznání není vždy 100 % a k použití této funkce budete potřebovat datové přenosy.

Google není na poli nových technologií překladu sám. Microsoft nedávno představil Skype Translator, který funguje na podobném principu.

Možná se blíží doba, kdy budou jazykové bariéry na cestách zcela zbourány a nebude třeba se učit žádné jazyky. Možná nám místo telefonu budou konverzaci překládat hodinky. Jisté je, že chytré telefony už dnes dělají cestování mnohem jednodušším a přístupnějším pro masy. Je to podle vás dobře, nebo tím cestování přichází o část svého kouzla? Svůj názor můžete vyjádřit v komentáři pod článkem.

Na závěr se podívejte na video, ve kterém redaktor The Guardian testuje nové funkce Google Translate v ulicích New Yorku: