Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Pod 7 kilo Menu
  • Therm-a-Rest NeoAir Uberlite

Tip: Chcete sehnat nejlevnější letenky? Staňte se travel hackerem

Minulý týden jsem plánoval koupit letenky na příští zaoceánskou cestu a v souvislosti s tím jsem si vzpomněl na Petra Nováka, kterého jsem potkal na jednom z pražských setkání Travel Massive. O Petrovi se šušká, že zná ty nejlepší triky, jak sehnat levné letenky. Co víc, pravidelně se dělí o své znalosti za přijatelný peníz s lidmi v rámci svých kurzů Travel Hackingu.

Travel hacker Petr vysvětluje, co to je fuel dumping

Přiznám se, že jsem byl trochu skeptický ohledně přínosu jeho kurzu, ale potenciální úspora mě přinutila ho narychlo nacpat do jinak nabitého kalendáře. Měl jsem štěstí, že to vůbec šlo – kurz bývá často vyprodaný.

Nakonec to stálo za to. Dozvěděl jsem se toho tolik, že mi málem praskla hlava (ze školy už jsem nějaký ten pátek pryč, takže moje hlava už není tak roztažná, jak bývala). Teď už například vím, že letenky mám nakupovat jedině v anonymním okně prohlížeče. Proč? Při opakovaném hledání jedné letenky totiž aerolinky pomocí cookies někdy nenápadně navýší cenu. Znáte to: „Včera to bylo levnější!“

Kde vůbec letenky hledat? Z mé zkušenosti obohacené o Petrovy tipy můžu doporučit:

  • Google Flights – celosvětově – umí velmi rychle ukázat nejlepší cenu pro každý den v měsíci
  • ITA Matrix – celosvětově – podobný algoritmus jako Google Flights, trochu jiné funkce
  • Skyscanner – celosvětově
  • Skypicker – pro evropské lowcosty

Můj oblíbený (= přehledný!) vyhledávač letenek ITA Matrix

Také mě příjemně překvapilo, že slovíčko „hacking“ v názvu Petrova kurzu není jen marketingový blábol. Při aplikaci některých prezentovaných postupů si člověk připadá tak hackersky, jak to jen bez znalostí skutečného hackingu jde. Mám na mysli tzv. fuel dumping nebo Petrův systém automatizovaného sledování všech serverů s akčními letenkami najednou. Malá nápověda: cesta vede přes RSS feedy.

Pokud se tedy chystáte na delší cestu a máte méně peněz, než času, rozhodně vám kurz travel hackingu doporučuju. Pokud máte víc peněz, než času, tak mi prosím do komentáře napište, jak je možné, že jste tenhle článek dočetli až sem.