Jump to product categories Jump to shopping cart Jump to navigation
Pod 7 kilo Menu
 • exos and eja pro 55

NEMO Hornet 2P Tent

The 2-Person lightweight tent with two doors and two vestibules for 1kg.

Customer reviews 90% 1 ratings

1060 g Weight in grams. We check the weight of almost all items thus our weight information is often more precise than the one given by manufacturers.
Temporarily sold out

 464.10 ( 383.55 excl. VAT)

This product is currently out of stock. Don't be sad, it may already be on it's way. You can set up availability notification below. For more detailed information click 'Ask a question' below to contact us.

Product information

For those looking for an ultralight shelter with greater volume, Hornet™ offers the ultimate in livability and comfort. Top shelf fabrics and a minimal pole structure shave every ounce possible, while our latest updates and new patent-pending Flybar™ volumizing clip add even more room without adding any weight.

The single pole construction allows for lightning quick setup and minimal pole weight. Triangulated reflective guy outs and corner struts increase volume at the foot, protecting sleeping bags from tent wall condensation. The 2-Person has two doors and two vestibules for 30 ounces. Split the load with a partner using the unique Divvy™ dual-stage stuff sack to further lighten your pack.

 • Premium 10D Nylon Ripstop fly with silicone water repellent is extremely light and durable.
 • Large doors and vestibules provide ample gear coverage for each person.
 • Unique Divvy™ dual stage stuff sack makes it easy to divide the load with a partner.
 • Patent-pending Flybar™ volumizing pole clip adds more room at the head and distributes fly tension evenly.
 • Volumizing guyouts connect the inner tent to the rainfly, pulling the sidewalls of the inner tent outward to create more livable space.
 • White No-See-Um Mesh at the side increases privacy, while black mesh at the top turns virtually transparent at night for clear stargazing.
 • Triangulated volumizing guyouts and struts at corners increase volume at the foot, protecting sleeping bags from tent wall condensation.
 • Light Pockets™ turn your headlamp into a tent lantern, providing a pleasant, even glow through light-diffusing fabric.
 • DAC Featherlite poles boast minimal weight and connect with a single hubbed intersection for lightning-quick setup.
 • Protected by the NEMO Lifetime Warranty.

Footprint that protects your tent floor when camping on rough surfaces available here.

OUR EVALUATION

Model Weight Comfort Wind resistance Compactness Free standing
Nemo Hornet 2P (1060g) ★★★★★ ★★★ ★★ ★★★★★ Partly

Evaluation is based on a relative comparison of two-person tents when used by two people of average proportions.

Comparison of our two-person tents.

Specification

Number of persons 2
Entrances/ entry vestibules 2
Packed size without poles: 25 x Ø14 cm (objem 5l)
with poles: 46 x Ø12 cm
Inner height 98 cm
Inner width 130 cm, 108 cm
Inner length 215 cm
Outer material 10D Sil/PeU Nylon Ripstop (1200mm)
Inner material 10D Nylon Ripstop
Groundsheet 15D PeU Nylon (1200mm)
Poles DAC Featherlite
Weight 1060 g (complete incl. accessories - weighed in Pod 7 kilo)

Specification

Number of persons 2
Entrances/ entry vestibules 2
Packed size without poles: 25 x Ø14 cm (objem 5l)
with poles: 46 x Ø12 cm
Inner height 98 cm
Inner width 130 cm, 108 cm
Inner length 215 cm
Outer material 10D Sil/PeU Nylon Ripstop (1200mm)
Inner material 10D Nylon Ripstop
Groundsheet 15D PeU Nylon (1200mm)
Poles DAC Featherlite
Weight 1060 g (complete incl. accessories - weighed in Pod 7 kilo)

Reviews (4)

Customer reviews 90% Rating (How do we rate products?)

 • Reviews with ratings 5
 • Reviews with ratings 4
 • Reviews with ratings 3
 • Reviews with ratings 2
 • Reviews with ratings 1

You must be logged in to post reviews.

Reviews

- tenká podlážka (ale je to samozřejmě daň za nízkou váhu stanu)
- hmotnost
4.50

2022/07/29 14:08

Hledal jsem co nejlehčí stan a v létě Nemo Hornet 2P koupil a hned vyzkoušel v Česku.

Pozitiva:
Jeho váha a možnost komprese do fakt malého balíčku je super, snadnost stavby také, je i pohodlný. Boční kapsy i horní na lampičku, 2 vstupy s možností nechat pod nimi mimo "ložnici" batohy, boty apod.

Negativa:
Už jsem si po prvním vyzkušení hned dokoupil 2 další kolíky á 14g (původně jich je v setu 6ks), abych mohl lanky více stabilizovat. Na další cestě v Picos de Europa jsem ale zjistil, že budu potřebovat další 2 kolíky, abych ukotvil zbývajícími lanky, které jsou v tomto případě součástí dodávky u konstrukce u tyče ve tvaru V. Naštěstí jsou tam i očka na tropiku. Když totiž v horách byly poryvy větru, tak se kontrukce zcela zbortila. Naštěstí nepraskla a když jsem do ní zevnitř strčil, tak se zase narovnala. Jednou se ale stalo, že z kostrukce se dokonce poryvem větru vyháknul jeden z hlavních závěsů tropika na prutu a musel jsem vstát a jít to vyřešit.

Připevňování tropika ke kontrukci pomocí miniaturních suchých zipů je podle mě blbost a úplně nefunguje, resp. se odlepuje a tudíž není zcela funkční. Chtělo by to spíš nějaké knoflíky, které by se prostrčily očkem nebo alespoň aby ty pásky se suchým zipem byly delší.

Nejsem si zcela jistý jak bude fungovat v silnějším dešti, zatím jsem neměl příležitost do deště vzít a trochu se bojím, že výřez v tropiku nad "hlavou", kde se pak stan bude chovat jako jednoplášťový, může promokat.

Jiří Doležal

2021/09/13 15:04

Dobrý den,
děkujeme za recenzi. Váha a sbalitelnost stanu jsou skutečně úžasné :).
Pravda je, že větruodolnost není kvůli minimalistické konstrukci stanu jeho silnou stránkou (na to máme v nabídce jiné, které se lépe hodí do vyšších poloh nebo do větrných destinací), což také vyplývá z našeho hvězdičkového hodnocení a srovnání. Určitě doporučujeme dokoupit kolíky a využívat ve větru všechna přibalená dodatečná kotvící lanka. Taktéž doporučujeme postavit pokud možno stan tak, aby vítr foukal směrem "po páteři" stanu, tj. zepředu, kde je výřez, příp. zezadu, ne z boku.
Připevňování tropika pomocí suchých zipů je, řekl bych, standard napříč značkami, zase to zrychluje stavění. O promokání tropika se bát nemusíte, pokud se v jednoplášťové sekci objeví vlhkost, je to kondenzace, nikoli promoknutí.
Přejeme hodně spokojených nocí :).
Pod 7 kilo

Pod 7 kilo

2021/09/13 17:57

Dobry den,

vsimol som si, ze na tento stan je dozivotna zaruka. Na stranke vyrobcu sa pise:

How to Make a Claim – International Customers
Contact your original retailer for service. If unable to obtain service from your original retailer, please email us at journey@nemoequipment.com for assistance.


Chcel by som sa preto informovat, ci ste autorizovanym predajcom NEMO vybavenia a ci je mozne riesit cez vas pripadne 'dozivotne' reklamacie.

Dakujem

Ondrej J.

2021/08/03 18:57

Dobrý den,

autorizovaný prodejce Nemo jsme. Pokud jste zakoupil produkt Nemo u nás, můžeme Vám zprostředkovat uplatnění doživotní záruky. Posouzení případu je na výrobci.

Pod 7 kilo

Vít Jindra

2021/08/05 11:16

Dobrý den,

Chtěl bych se prosím Vás zeptat, zda číslo 1200mm u vnějšího stanu a podlážky vodní sloupec který ten to materiál vydrží.

Děkuji za odpověď.

M.T.

Miro Tulo

2018/09/06 02:57

Dobrý den, ano, jedná se o vodní sloupec. Reálnou voděodolnost stanů nicméně nelze podle vodních sloupců bez dalšího srovnávat. Sloupec 1000 mm plně dostačuje pro nepromokavost, otázka je spíše, jak dlouho si látka tuto vlastnost zachová. Stany NEMO, Vaude a MSR, které prodáváme, používají silikonizovaný nylon, kde právě silikon zajišťuje trvanlivou voděodolnost. Běžné stany z polyesteru mohou mít vodní sloupce řádově vyšší, ovšem vlivem používání sloupec rychle klesá. Pod 7 kilo

Pod 7 kilo

2018/10/06 12:27